Foto: SF film

Dansen

30. september 2008 af oliver

Hendes debut film hed En Soap, med den transseksuelle Veronika spillet af skuespilleren David Dendik. En film som havde format, en film hvor man sagde at hvad bringer hun næste gang.
Næste gang er blevet nu, filmen hedder Dansen, og instruktøren hedder Pernille Fischer Christensen.

 

Dansen handler om den glade pige Annika spillet af Trine Dyrholm, hun arbejder sammen med sin mor på danseskolen i Brønshøj. Her går det godt, og den ene dag tager den anden. Der er ikke de store udfordringer i hverdagen udover, der skal sys kostumer til afdansningsbal.

 

Propperne springer og ind springer Anders W. Bertelsen, der spiller elektrikeren Lasse, der sker en stille flirt, mellem Annika og Lasse, men skal der ske mere.. for Lasse bære på en dyster hemmelighed.

 

Da Annika konfronteres med ukendte og farlige følelser, både i Lasse og i sig selv, må hun se i øjnene, at kærligheden har sin pris.

 

Filmselskab: SF Film


Det er Pernille Fischer Christensen film nr. 2, og jeg er mildest talt ikke specielt imponeret. En soap var debutfilmen, og måske skulle Fischer Christensen, være stoppet her.

Det er meget fint at hun gerne vil skildre hverdagens personer, men kender vi ikke alle den? En soap fik 5 stjerner, men jeg kan absolut ikke give mere end 2 til denne.

Det eneste højdepunkt i filmen er moren spillet af Birthe Neumann fordi hun havde fået glattet sit går, i stedte for det altid er sat op i en knold. Pernille se at få lavet en 3’er og brug helt nye skuespillere.


  

Foto: SF film