Nim og den hemmelige ø (DVD)
Alt kan ske på Nims ø – et sted hvor fantasien løber løbsk og eventyret styrer. Her bor den sprælske pige Nim omgivet af hendes eksotiske dyrevenner, og inspireret af legender og bøger lever hun en fantastisk tilværelse, der afspejler hendes litterære helt – Alex Rover (JODIE FOSTER) - verdens mægtigste eventyrer.
Da hendes ø bliver truet søger hun hjælp hos sin helt, men hvad Nim ikke ved er, at hendes helt i virkeligheden er en frygtsom storby kvinder..
Filmselskab: Sandrew Metronome
Release: 24.03.09
En af de bedre eventyr film, og noget for hele familie. Den handler om Nim der er på en øde Ø, sammen med sin far, der er forsker. Faderen tager ud på en 2 dags tur i sin båd, men et uvejr kommer op.
Og dette efterlader Nim, helt alene på øen. hun skal nu igennem nogle barske ting. Men undervejs får hun hjælp af eventyren Alex Rover... eller er det forfatteren til Bogen Alexandra Rover
Filmen fanger hurtig, og den er fyldt med sjove effekter, man skal ikke se på, hvad der kan lade sig gøre men mere bare følge med. og lade eventyret fortælle..
Er det en af de gode søndage, til hygge, så er det klart denne film du skal sætte på jeg gir den 4 gifler.
|
|
|