Drive (bio)

24. september 2011 af oliver
Af Frederikke Hammer


Filmen Drive er decideret en action/drama film, samtidig med at der er enkelte romantiske scener. Dog er min mening, at det kun er kvinder (og fyre med en sart sjæl), der vil lægge mærke til romantikken.

 

Filmens navn Drive er velvalgt, da hovedpersonen elsker fart over feltet, og biler. Det skal helst være store fede racerbiler, der kan køre mere end stærkt. Derfor er et af hans job, at være chauffør for kriminelle der skal bruge noget kørsel, når de skal gøre deres kup.

 

Min mening om filmen er en del blandet. Starten af filmen er fyldt med spænding, og allerede efter de første 5 min., sidder man med hjertet oppe i halsen.

 

Instruktøren, må jeg dog erkende, gør et fantastisk stykke arbejde! Han formår med sine mange hårrejsende action/splatter prægede scener, også at få det kvindelige køn til at blive fascineret af filmen. Den baggrundsmusik han har valgt, er meget imponerende og rørende. Den i sig selv, fortæller mere om selve handlingen, end de enkelte skuespillere gør. Men! I min verden tænker jeg, at Nicolas Winding Refn har ladet musikken spille en væsentligere rolle end selve skuespillernes dialog.

 

Der bliver ikke sagt mange ord mellem Ryan Gosling, der spiller hovedrollen Drive, og hans nabo Irene (Carey Mulligan), som han hovedkulds forelsker sig i, trods det at hun er gift med den halvkriminelle Standard (Oscar Issac). Men ud fra musikken og deres kropssprog/mimik er man ikke i tvivl om, at der her er store følelser sat på spil. De følelser kommer så virkelig til udtryk, da Standard kommer hjem fra fængslet, og meddeler Driver, at han skylder en stor sum penge til nogle gangstere fra fængslet. Driver går med til at hjælpe ham med at lave et bankkup, for at skaffe disse penge, netop fordi Irene og hendes søns liv er i fare, hvis Standard ikke skaffer disse penge. Det er så her handlingen for alvor går i gang, og resten af filmen er spækket med diverse brutale, og mindre brutale scener. For kuppet går selvfølgelig galt, Standard bliver skudt, og Driver står nu tilbage alene om at rede hans livs kærlighed og hendes søns.

 

Mere skal der ikke siges om handlingen her. Efter min smag er den for blodig. Der er ikke plads til megen fantasi. Men hvis du er til action og spænding, så hårene rejser sig, og ikke går af vejen for scener der ikke egner sig for mindre børn og ikke besvimer når du ser lidt (meget) blod, så gå ind med ro i sindet og se ”Drive”.


    

19-01-2012 FILM: J. Edgar - DiCaprio er suveræn som Hoover
09-09-2010 ”EKSPERIMENTET” (BIO)
30-06-2010 Eclipse – 3. Film i Tvilight Sagaen (BIO)
03-06-2010 So Fabulous, The Girls Are Back In Town
19-04-2010 I love you Phillip Morris (Bio)