Schwanzen Sänger Knabens Juleshow 2011
Af Tejs Lindhardt Tejs@XQ28mail.com
Teaterstykket Titel: Schwanzen Sänger Knabens Juleshow 2011 Teater: Café Teatret Spilleperiode: Til 22. dec. Stjerner fra 1-6: 5
Nu er jeg sikker på, at det nok skal blive en god jul, for findes der nogen, der kan få den frem (altså julestemningen), så er det de fire friske drenge, der har været udsat for lidt af hvert igennem deres liv. Det er selvfølgelig Schwanzen Sänger Knaben, der her er tale om.
For ingen jul uden et besøg på Café Teatrets scene, og med Schwanzen Sänger Knaben i centrum.
Så blev det jul Der lægges festligt ud med en ”ny” version af Rudolf med den røde tud, og de elsker ham, fordi han er så REN. Jeg morer mig, og det er tydeligt, at publikum, der er mødt op til julens første forestilling, er lige så fascineret. Og da de fortæller, at de nogle gange går lige til grænsen, og faktisk også går over den, er der en herre blandt publikum der lige har taget en tår af sin juleøl. Dette skulle han aldrig have gjort, for nu får han det hele galt i halsen, og det sprøjter ud over det hele. Nu er tonen lagt.
De mente selvfølgelig, at de da lige har været over den tyske grænse, og ligeså med den engelske. Men alt hvad der siges og synges kan misforstås, og det SKAL misforstås. Det er jo en del af hele Schwanzen-konceptet. Og vi kan lide det. Mange blandt publikum er ”stamgæster”, og det er blevet en tradition, at optræder de, så skal man ind og se dem. Og sniger der sig en hetero med i vennekredsen på et afbud. Så kan man være sikker på at næste gang, så er de der med svigermor og vennerne.
Helhedsindtrykket er godt, og det er skønt at hører a cappella, og der bliver blandet godt mellem nyt og gammelt. Og man må heller ikke glemme Skt. Møgso.
Det er super godt, uden at blive for plat.
Jeg vil derfor give dem 5 store stjerner. v
|
|
|