Tv-2 ”Showtime”
14. februar 2011 af marie
Af Christian A, musikanmelder, CA@XQ28mail.com
Udkommer: Er på gaden nu (14/2 2011)
Hjemmeside: www.tv-2.dk
Pladeselskab: Universal Music
Så blev Tv-2 igen klar med et nyt album, som fejrer deres 30 års jubilæum.
Tv-2 er et århusiansk pop/ rock- band som blev dannet i 1981. Igennem alle årene har Tv-2 opnået at blive et af Danmarks mest succesrige bands. De kalder sig selv ” Danmarks Kedeligste Orkester”, men mon dog om dette passer? Vi har vel alle sammen rocket med på klassiker som ” De første Kærester på Månen”, ”Randers Station”, ”Der går min klasselærer”, og ”For dig ku’ jeg gøre alting”. Så igennem tiden er det blevet til hele 18 studiealbums, hvilket man må sige er ret godt gået! Bandet, Tv-2, består af Steffen Brandt (vokal), Hans Erik Lechenfeld (guitar), Georg Olesen (bas) og Sven Gaul (trommer).
It’s Showtime
Som sagt Tv-2 har gjort det rigtig godt op igennem årene, og albummet ”Show Time” er ikke en undtagelse! Den første single er allerede udkommet, det er sangen ” Fuck den Kærlighed”, som nærmest er et selvskrevet Tv-2 hit i bedste Steffen Brandt stil! God sang, god melodi, fedt beat, og ja en simpel tekst som alle kan være med på, så ja ”Fuck den kærlighed”. Med den nye single kom der også en ny video, som desværre er lidt tam, men ja de er jo også ved at være oppe i årene, og det vigtigste i denne sammenhæng er helt klart musikken!
Albummet er en rigtig god blanding, hvor man får lidt af det hele. Gode pop sange som ”Fuck den Kærlighed” og ”Upside Down”. Der er god stemning på ”Upside Down” der bliver blandet danske og engelske gloser på en god måde, sådan at det virkelig svinger. Så når Steffen Brandt synger: ”Come on babe, lets go, vi dansker quik quik slow, et kosmisk afterglow, hey skat det er bare os” så kan man næsten ikke lade værd med at sidde stille!
Tv-2 har været rigtig gode til at følge udviklingen i musikken, og til at forny sig selv, men stadig beholde deres troværdighed. Så de forstår virkelig at leve op til titlen som Danmarks mest succesrige band! Gode kærligheds / pop radio-sange fylder som altid en del på Tv-2’s album, især sangen ” Bæres Herfra”. Her fanger teksten virkelig en, selvom den er simpel ”Jeg ved ikke baby, hvordan det er kommet så vidt, gå hver til sit, jeg ved ikke baby, om der er mere at sige, er det først lige begyndt, er det snart forbi? Du ser mig i skyggen jeg ser dig i lyset”. En tekst, der får en til at tænke over tingene, og man får lyst til at høre sangen igen, igen.
Så kommer der på albummet noget i en helt anden stil, sangen ”Som i Himlen” men igen rammer teksten. Men der er alligevel et eller andet over denne sang, som ikke rigtig minder om Tv-2 og Tv-2’s stil, måske er dette positivt eller negativt, det er svært at forklare, det er som at nogle sange er lidt for rockede, blandet med for lidt pop.
”Show Time” er et bevis på, hvorfor og hvordan bandet kan holde så på toppen af poppen i Danmark! Så hvis du er til Tv-2, bliver du helt sikkert ikke skuffet, derudover fanger albummet rigtig godt, og der er en rød tråd igennem albummet, som man kan følge igennem tekster, musik og ja det hele!
Så alt i alt et rigtig godt album, som kommer til at holde mange år ud i fremtiden! Så tilføj ”Show Time” til samlingen!
Albummet for 5 ud af 6 stjerner, for et virkelig gennemført 30års jubilæums album!
|
|
|