MORTEN HAMPENBERG & ALEXANDER BROWN – CUTBROOK FLAVOUR

11. april 2011 af oliver

Af Christian A, musikanmelder, CA@XQ28mail.com

Udkommer: Er på gaden nu

Hjemmeside: www.hampenberg.com og  www.facebook.com/alexanderbrownfanpage?v=app_178091127385

Pladeselskab: Warner Music , Disco:wax og Sony Music

 



Så er de to friske fyre tilbage med albummet ”Cutbrook Flavour”. Efter den store succes med sangen ”Skub til taget”.  Morten Hampenberg er bl.a. kendt for numrene "Grab that thing" og "Duck Toy", som hittede i 1999 og 2001, så det er ved at være en del år siden, men nu er han tilbage, og så med selskab af Alexander Brown,  som bl.a. er kendt for hittet ”1st. Class Alcoholics”.

 

WORK OUT

Cutbrook Flavour” er en mærkelig sammensætning af Morten Hampenberg og Alexander Browns egne sange og remix’es og så en del sange, man kender fra dansegulvet. Det virker lidt ligesom, de ikke selv har haft nok numre til at fylde et helt album ud. Og når man umilddelbart ser på albummet og der er 22 numre på, så tænker man lidt WOW, dette er et ultimativt fest album, men så når man begynder at høre albummet, er mange af sangene kun 1-2 minutter – ret skuffende, og igen virker det bare som fyld.

”Istanbul” starter som en kort intro på 15 sekunder. Men fungerer faktisk meget godt, efter nummeret ”Det sikker helt af” feat Yepha overtager beatet, og sangen forsætter. Det kunne lige så vel have været en dansk work out cd, hvor sangene lapper over hinanden, og musikken smelter sammen. ”Det sikker helt af (Aba & Simonsen Remix) feat. Yepha. Som vi blandt andet også har haft på vores hitliste, endnu et godt nummer, men igen smelter det sammen og bliver meget ensformigt, det det virker lidt som om, de har skullet smede, imens jernet har været varmt, som man siger.

Som sagt er der en masse party hits på albummet, alle de party sange er aktuelle på dansegulvet lige nu, og hvis du tager en bytur, kan du ikke undgå at høre halvdelen af sangene. Her snakker vi altså sange som Swedish House Mafia Vs. Tinie Tempah ”Miami 2 Ibiza”, Afrojack feat. Eva Simons ”Take over control”, Duck Sauce “Barbra Streisand” og Deeper People “ Missing (Abe & Simonsen Remix) “. Disse sange passer perfekt ind på dansegulvet og i fitness centeret.

Der ud over er der nogle fede Remix på, som Clara Sofie og Rune RK ”Når tiden går baglæns (Morten Hampenberg og Alexander Brown Remix)”, hvor der er kommet en fed bass ind over, og bliver endnu mere danseegnet, end det allerede er.

Alexander Brown har lige så vel som Morten Hampenberg selv lavet nogle af sangene på albummet.  Alexander Brown  starter med "Enourage" vs. Aba & Simonsen. Tracket minder rigtig meget om Swedish House Mafia. Så tracket er ikke så originalt. Alexander Brown har også selv arbejdet sammen med Alex på sangen ”Eventyr”, som desværre ikke blev den helt store succes, selv om sangen og testen er meget klub venlig ”Hvor fuck er du henne jeg har brug for dig nu”. Og så sangen som Alexander Brown slog igennem på nemlig hit singlen ”1st. Class Alocholics” feat. David Bateson – virkelig fed party sang!

Og selvfølgelig er den velkendte hit single ”Skub til taget” feat. Yepha selvfølgelig også på!

Jeg giver albummet 4 stjerner, der er lidt for meget musik, som ikke er deres, og det kommer hurtigt til at minde om en dansk wort out cd – som desværre er en skam, efter som de begge to er gode og dygtige DJ’s.


    

21-05-2012 Vinyl Floor – Peninsula
21-05-2012 Mike Andersen – Mike Andersen
21-05-2012 Lima Lima – Intoxication
14-05-2012 The Eclectic Moniker – The Eclectic Moniker
11-05-2012 Jepsen - ”The Queen Survived”