Medina (Koncert)
Af Marie Nielsen, Musikredaktør, Marie@XQ28mail.com
Sted: Grøn Koncert, Valby Parken
Tidspunkt: Søndag d. 24. juli kl. 14.20
Arrangør: Muskelsvindfonden og Tuborg
Velkommen til Medina og Grøn Koncert
Medina skød starten i gang på Grøn Scene med nummeret ”Velkommen til Medina”. Til trods for en brækket arm i gips blev hun nærmest majestætisk efter en lang sekvens af ”Velkommen til Medina” kørt op på et plateau med baggrunden af en kæmpe skærm med flot grafik. Iført en sort fræk BH, sort læderjakke, solbriller, et hvidt åbent tylskort og sneakers færdiggjorde hun nummeret omgivet af 4 musikere og to mandelige dansere i ens jakkesæt og masker for ansigtet. Et forventet nummer at lægge ud med, men desværre satte det ikke for alvor skub i de tusindevis af mennesker, som havde trodset vejrguderne og stod i regn og blæst. Det var tydeligvis ikke et publikumshit, til trods for et flot sceneshow.
Publikum fik dog varmen på den ellers kolde eftermiddag, da Medina fyrede hits af som ”Ensom” og ”Addiction” for fuld styrke med en fantastisk bas, der drønede ud af højtalerne. Folk fandt danseskoene eller rettere sagt dansegummistøvlerne frem i mudderet, og det var ikke blot det yngre publikum, som havde fundet vejen frem til Valby Parken og Medina. Publikum i alle aldre slog sig løs til det, som lignede en udvikling af en sand pop fest.
De fleste er af den mening, at Medina er bedst med sin vokal bag et hårdtpumpende beat, men det modbeviste hun så sandelig med nummeret ”Gutter”. En flot lang intro med Medina i centrum fremfor de hårde beats. Hendes flotte vokal overraskede mange, heriblandt undertegnede. Det blev til en lækker kombination af vokal og beats, da hun sluttede nummeret af i bedste albumstil.
Desværre blev sceneshowet herefter afbrudt af en lang videosekvens med Medina, som fortalte om livet, om at hjælpe andre og om at være sig selv. Det virkede som en lang videopauseklovn, hvor det faktum, at en grådkvalt Medina på skærmen, blev for meget for publikums tålmodighed. En gruppe unge herrer ved siden af undertegnede, brækkede sig mentalt over denne sekvens, som i bund og grund var kedelig og alt alt for lang. Gassen gik simpelthen af popfesten.
Man må give Medina, at hun forsøgte at vende tilbage med en udmærket version af ”For altid” fra hendes kommende danske album. Et nummer, som publikum allerede kendte og tog særdeles godt imod. At man ikke altid skal følge strømmen beviste Medina, da hun præsenterede nummeret ”Perfektion”, som hendes yndlingsnummer fra albummet ”Velkommen til Medina”. Nummeret faldt desværre til jorden, idet det absolut ikke var en hitter blandt de mange fremmødte. Man kan så diskutere om kunstneren skal tage sine friheder eller give publikum det, de vil have?
Soloudgaven af ”Mest ondt” satte mere gang i fællessangen, og det blev et absolut velkommen tilbage til Medina, da hun fyrede storhittet ”Kun for dig” af i bedste stil.
Ekstranummeret ”Vi to” betød en kulmination af fællessang, men popprinsessen nåede aldrig tilbage til koncertstartens niveau. Medina leverede en lettere fordøjelig koncert, hvor popfesten startede så glimrende, men brillerede ved sit fravær til slut.
Jeg giver derfor Medina 3 stjerner til Grøn Koncert i Valby Parken.
|