Björk – Biophilia
14. oktober 2011 af marie
Som sendt fra Himlen
Den evigt Natur-prædikende er tilbage med et af hendes hidtil mest minimalistiske udspil. Orkester-elementer er nærmest sat helt ud af spil, og tilbage er den 45-åriges særprægede stemmeføring og imponerende komponeret electronica.
Nye lyttere vil måske blive frastødt af den lidt alternativt udfordrende, og måske, knap så radiovenlige udspil; men for i forvejen tilhængere af den atypiske islandske kunstner, kan Biophilia meget vel være den udgivelse de har ventet længe på – hvor vi ser en Björk i legehumør smide alle hæmninger, eksperimentere, og gøre lige præcis det hun føler for.
Udspillet har i høj grad en fantastisk tiltrækkende-frastødende effekt, som kun Björk kan lave den, hvor man i takt med gennemlytninger langsomt drages mere og mere, indtil Biophilia til sidst for alvor burde sætte sig fast inde under huden.
Som lytter/anmelder er det svært decideret at sætte en finger på noget, eller fremhæve individuelle tracks. Alligevel kan det siges at, singlen ”Crystalline” er umiddelbart det mest melodiøse udspil, og så alligevel er det uhyre langt fra, at ville ende på The Voice playlisten. Sanselighed er der nok af – bl.a. allerede på albummets første skæring ”Moon”, hvor lyrik, stemmeføring og det instrumentale går op i en højere musikalsk enhed.
Nok er dette langt fra mainstream – men det ændrer ikke på, at dette hører til blandt det flotteste musikalske håndværk, undertegnede anmelder har lagt ører til i 2011. Og det siger ikke så lidt.
|