Af Daniel Eriksson, Musikanmelder, Daniel@XQ28mail.com
Udkommer: D. 7. november 2011
Hjemmeside: www.trentemoeller.dk/
Pladeselskab: A:larm Music
Adskillige pletskud fra elektronisk vidunder
Mike Sheridan, Röyksopp etc. Skandinavien er ikke just fattige på dygtige elektroniske komponister. Og i takt med at computer-lavet musik er blevet et mere tilgængeligt foretagende, og at man nu op dage højst skal rode lidt i et mixing-program, har dette bidraget yderligere til inflation. Så kommer der engang i mellem udspil, der vælter de fleste andre af pinden. Det er her navne som Anders Trentemøller kommer ind i billedet. For selvom ”Remixed/Reworked” næppe vil have samme revolutionerende effekt som det uhyre anmelderroste debut album ”The Last Resort”, illustrerer udgivelsen imidlertid stadig, at den efterhånden knap 40-årige vordingborgenser i højere grad hører til fårene end bukkene, samt at der er forskel på lydeditering.
Album-titlen siger sådan set det hele. Anders Trentemøller fodrer denne gang sine lyttere med en blanding af egne tracks som andre har mixet – samt andre artisters track som geniet selv har sat sit præg på. Og med det virvar af remixes’ bag sig er det fuld forståeligt, at den erfarne komponist tyer til at få gjort bod med forvirringen af alle de løse genistreger, der florerer rundt omkring i electronica-land, og samler sine egne favorit-projekter som en lækker overskuelig service til sine lyttere.
Så de ivrige fans, der utålmodigt venter på næste egentlig Trentemöller ’studiealbum’, kan roligt snuppe "Remixed/Reworked" til ventetiden. Albummet har langt flere opture end nedture, og der både plads til der mere organiske, det rockede, og naturligvis det rendyrket elektroniske. Tag bare ’Trentemøllers’ remix af Franz Ferdinands ”No You Girls”. Nummeret emmer af flere af disse elementer og hører til blandt en af de første interessante skæringer.
Og selv nogle remakes formentlig ville falde mere i ens smag end andre, er bundniveauet solidt, og majoriteten af sangene burde holde fansene ganske fortrinligt beskæftiget indtil næste udelukkende selvproducerede studiealbum, oven på det generelt ”Into The Great Wide Yonder”.