Foto: Pressefoto / Universal Music

Justin Bieber – Believe

21. juni 2012 af marie

Af Christian A, Anmelder, CA@XQ28mail.com

Release: Er udkommet

Website: http://www.justinbiebermusic.com/believe/

Pladeselskab: Universal Music


Drengen er blevet voksen

Tiden flyver af sted for den unge kunstner, som nu er 18 år. Den canadiske stjerne, som blev spottet på youtube, er klar med sit 3. studiealbum.  Det første album My World 2.0 gik verden over, og det blev efterfulgt af ”Under the Mistletoe”, som var et julealbum. Nu er det 3. album ”Believe” klar til at indtage verden!

Justin er ved at blive en voksen mand, og albummet udstråler helt klart en mere voksen side af ham.  På albummet er der kommet mere elektronisk og flere vibes end tidligere. Det minder til dels om pop kunstneren Justin Timberlake og Biebers musiske mentor Usher. Som en del af voksenlivet følger den fristende side også med, og Justin viser sine forførende sider frem.  Det seneste album fra Bieber er utrolig fængende.

Den første sang fra albummet er ”All Around The World” hvor Bieber synger om, hvordan alle ønsker at blive elsket, og at vi alle er ens uanset, hvor vi kommer fra. Teksten er en ørehænger, og den fængende melodi forsætter på resten af albummet. Sangen er en blanding af den ”gamle” Bieber lyd mixet med Justin Timberlake, altså en poppet lyd hvor der er tilføjet effektive klub beats. Ludacris optræder også på nummeret ”All Around the World”. De to udgør et meget dynamisk team, hvilket også blev bevist på hittet ”Baby” fra 2010.

Albummet forsætter med den første single ”Boyfriend”, som allerede er et hit verden over, og sangen passer i den kommercielle succes, som bærer albummet. Dog er sangen ”Take You” en af de dårligere sange på albummet; lyrikken er tom og musikken handler nærmest udelukkende om tomme beats.

Udover Ludacris er stjerner som Drake og Nicki Minaj med på albummet. ”Beauty and a Beat” feat. Nicki Minaj er en fed kombination af rap og pop. Nicki åbner nummeret, og hun er helt klart mest unik på sangen, fordi hendes unikke lyd ligger midt i sangen hvor Justins pop ligger i starten og til sidst. Sangen får albummet til at skille sig ud og giver det mere R’nb præg!

Albummet får 4 stjerner for et super godt album, men jeg savner lidt af den gamle pop Justin, som vi kender ham. Udvikling er godt, det skal bare komme i det rette tempo.

Lyt til nummeret ”All Around the World” HER

 


    

Foto: Coverfoto

20-05-2013 Beth Hart & Joe Bonamassa – Seesaw
16-04-2013 Michael Bublé – To Be Loved
08-04-2013 The Knife - Shaking the Habitual
01-04-2013 New Kids On The Block - 10
11-03-2013 David Bowie – The Next Day