I anledning af Club Christophers 1 års fødselsdag lørdag d. 2. oktober 2010 åbnes dørene allerede klokken 22. Dvs. fri bar i hele 7 timer! Se mere på www.clubchristopher.dk hvor du også kan se det nye logo, der består af 2 stiliserede c’er.
CC ejes af 28-årige Thomas, som til dagligt arbejder som skolelærer, ellers går hans fritid med at spille for Pan håndbold og selvfølgelig med at drive CC.
CC henvender sig mest til yngre homoseksuelle, derfor er deres koncept, at alle skal have råd til et brag af en fest, derfor har de deres 200 kroners fri bar og da CC er et slidt diskotek, er det helt i orden at hoppe rundt i sofaerne, når der festes! Regler har de kun få af, det er nemlig også en del af konceptet.
CC åbnede som sagt dørene for 1 år siden, dengang blev det startet af Thomas og to af hans venner på opfordring af K3, men nu er det kun Thomas, der driver det. Starten var hård og det gik ikke så godt, som ejerne havde håbet, men da Be Proud flyttede og dermed holdt lukket, begyndte det at gå fremad og nu bliver CC benyttet af et perfekt antal gæster, synes Thomas. CC startede med primært at henvende sig til bøsser, men nu er det blevet et populært sted for både bøsser og lesbiske og der har ikke været nogen problemer med at diskoteket er blandet mellem næsten ligeså mange drenge som piger.
CCs personale er valgt ud fra det kriterium, at de skal være festaber, hvilket er nødvendigt, da der er pres på pga. den frie bar. Af problemer er der, at inventaret pga. slitagen tit går i stykker, især de få toiletter er et fortsat problem. Der har også været problemer med dørmændene, som har været for hårde, men de er ved at bløde op. Selvfølgelig har der også været personer, som har været utilfredse med CC, men man kan jo ikke gøre alle tilfredse.
Af fremtidsplaner håber Thomas, at han kan få flere kunstnere, som er oppe i tiden til at lægge deres vej forbi CC samt på flere sjove og opsigtsvækkende shows. Og så er der spørgsmålet, om CC også vil begynde at holde åbent om fredagen i stedet for kun om lørdagen, men det lader vi ligge i det uvisse, da det går godt med antallet af gæster som det er nu. Der kan højest være 300 gæster i CC.
XQ28 ønsker CC tillykke med fødselsdag og held og lykke i fremtiden.