Foto: Pia Bjerreskov

Silja: ”Modsætninger mødes, særheder mødes”

30. maj 2011 af marie
Læst af 736 personer.

Af Marie Nielsen, Musikredaktør, Marie@XQ28mail.com

Denne mandag eftermiddag på Copenhagen Records indledte vi interviewet med at spørge Silja, om hvilke tre kvaliteter, som beskrev hende bedst muligt. ”Det lyder som en jobsamtale”, sagde Silja smilende, men som det første valgte hun at beskrive sig selv som:

”God til at være til stede. Det at kunne lytte til det, der bliver sagt”.

”Jeg er ærlig. Der bliver i mine tekster ikke lagt mange fingre imellem, at være ærlig er også en god måde at respektere ens grænser på”, siger Silja eftertænksomt.

”Og så er jeg meget positiv og har næsten altid ja-hatten på”.

Fra 12-årig sing-a-song writer til debuterende 27-årig sangerinde med pladekontrakt
”Jeg har spillet musik i 12-13 år. Jeg skrev min egen musik som sing-a-song writer og spillede akustisk. Jeg sang meget på engelsk, hvorimod jeg på mit debutalbum hovedsagligt skriver og synger på dansk. Men jeg har da også i tidernes morgen spillet covernumre”, fortæller Silja. Men XQ28 kunne godt tænke sig at vide, hvordan man signer med et så stort pladeselskab som Copenhagen Records som debuterende sangerinde?

”Jeg havde i lang tid lavet teater, musicals og meget andet, men for 2 år siden tænkte jeg, at som 25-årig var jeg gammel nok til at lave mit eget musiske projekt. Så jeg lagde en projekt-plan, hvor jeg blandt andet besluttede mig, at jeg enten ville signes hos x eller x. Det var vigtigt for mig at have et godt pladeselskab for øje. Et pladeselskab med god PR, stil og atmosfære. Og det og en kontrakt fik jeg hos Copenhagen Records efter at have sendt mit nummer ”Undskyld, Pernille” ind som demo”, forklarer Silja.

Én ting er at få en kontrakt, noget andet er hele processen, når et album bliver til. Hvordan var denne proces for Silja? Hun fortæller: ”Det var en udfordring for mig. En udfordring i at være mig selv, få sparring og kritik fra andre musikere og producere, hvis jeg havde været en forvirret 17-årig teenager, havde jeg nok haft sværere ved at holde fast i mig selv. Og selvom vi i processen ikke har været enige om alt, så har alt været cool omkring, at det var mine numre, mit hjerteblod. Jeg sidder nu med det færdige resultat ”Cirkusprinsesse” og er tilfreds. Jeg kan stå inde for hvert et ord og også det musikalske”.

Små ninjaér og Natasja Saad
Om hvorfor hun lige kalder det Ninja-Bandet, forklarer Silja, at det egentlig startede på hendes fanside på Facebook, hvor hun stærkt inspireret af Lady Gaga, som kalder sine fans for ”Little Monsters”, begyndte at kalde sine fans for ”små ninja’er”. Derfor var det også naturligt for hende i forlængelse af dette at kalde det Ninja-Bandet. Og fans det har Silja. Mange skriver til hende, lige fra unge, til forældre og fra ældre kvinder. Faktisk har mange, deriblandt XQ28, sammenlignet hende med den nye Natasja Saad. Om det svarer hun: ”Jeg har hørt det før, men det kommer ikke fra mig, jeg taler for mig selv, også i mine tekster. Natasja var unik, og jeg er absolut ikke ude på at fylde hendes sko ud”.

Platonisk lebbe, utroskab og kønskamp
Men hvordan er så gået til, at Silja er blevet kaldt platonisk lebbe? ”Egentlig stammer det fra en kommentar fra YouTube på en af mine videoer. Det var ment som en sviner, men folk kan kalde mig, hvad de vil, jeg er ligeglad. Lesbiske er ikke noget, jeg ser ned på. Rent faktisk læser jeg ikke kommentarerne på YouTube mere, for det får jeg ikke noget ud af. Hvis man lytter til ”Cirkusprinsesse”, handler tre numre om utroskab og andre om kønskamp. Tilfældet for mig er bare, at de handler om mænd. De kunne lige så godt have handlet om kvinder, eller halvt af hver”, siger Silja med et glimt i øjet. ”Jeg er vokset op med, at man uanset seksualitet, religion eller kulturelle baggrund er lige”.

Om ”Rød alarm”, menstruation og at springe ud overfor sin mor
På sit nummer ”Rød alarm” synger Silja blandt andet: ”Dyrk jeres særheder… Vær dig selv, og vær fucking stolt af det”. Hvad er meningen bag teksten? Og gælder denne tekst også som opfordring til, at homoseksuelle skal være stolte af dem selv?

””Rød alarm” er min form for en alle mine veninder sang. I skolen var jeg klassens klovn og havde ikke udseendet med mig. Jeg skjulte mig bag den sjove facade, men når jeg kom hjem, var der ingen, som så at jeg rent faktisk var trist og ked af det. Det var en form for personlighedsspaltning eller identitetskrise, som alle andre. I dag har jeg fundet mig selv, og mine venner kan og holder af begge sider af mig. Men tidligere har jeg da stillet mig selv mange spørgsmål. Spørgsmål lige fra om jeg var til piger, om jeg ville være landmand og meget andet. Egentlig var det ikke betydningen af spørgsmålene, som var vigtige men mere for at forklare, at det var naturligt for mig som for alle andre, at stille sig selv spørgsmål, når man skal finde sin identitet. Der er et kæmpe pres fra omverden om, at man skal være den og den, også når det gælder for homoseksuelle at finde sig selv. Jeg siger blot til alle: ”Vær dig selv og vær fucking stolt af det””, siger en meget ærlig Silja, og tilføjer med et grin, at nogen troede, at sangen ”Rød alarm” handlede om menstruation.

Faktisk har Silja engang taget pis på sin mor og sagt til hende, at hun var til piger. Hendes mor, som ellers var rimelig frisindet, måtte lige sluge den, fortæller en smilende Silja til XQ28. Det er det hele med at finde sig selv og udfordre verden.

Homoseksuelles vilkår anno 2011 og kampe med eks-svigerfar
Hvordan ser Silja så homoseksuelles vilkår i dag anno 2011? ”Jeg er vokset op i en verden med teater og sang i blodet. Vokset op med, at homoseksualitet var det mest naturlige. Jeg har mange homoseksuelle venner og veninder, men jeg har da oplevet andres negative holdninger til homoseksuelle. I 2011 er det helt sort for mig, at man kan skæve til det. Jeg føler mig privilegeret over, at jeg er vokset op i en verden, hvor homoseksualitet var naturligt. Så hvor jeg begår mig i dag er der ikke mange fordomme. Dog havde jeg engang en kæreste, og hans far kunne finde på at sige, at bøsser var noget ulækkert noget. Min kærestes far og jeg havde nogle heftige diskussioner, og det skræmte mig egentlig lidt, at nogen så tæt på, som ens kærestes familie havde de holdninger”.

Særheder og lesbisk kærlighed
Men hvad er det med Silja og særheder? Hvad ser hun i dem, som andre måske ikke ser? Silja fortæller, at når noget er ensformigt og strømlinet, så keder hun sig. Hun kan godt lide, når noget eller nogen stikker lidt ud. En ærlighed og ægthed, og det behøver man ifølge Silja ikke tage en kødkjole på for at bevise. Det gælder om ikke at undertrykke sig selv, men sige til sig selv, at man er noget særligt. Modsætninger mødes, særheder mødes. Men har Silja nogensinde været ude for, at en pige har lagt an på hende?

"Jeg har oplevet at en pige var forelsket i mig, ja. Hun vidste godt jeg ikke var til piger, men konfronterede mig med situationen. Hun var super smuk og rigtig dejlig - og man bliver sgu da flatteret når nogen bejler til én. Det gav sig selv, da jeg jo er til mænd, at det ikke blev til noget. Men vi havde et rigtig fint venskab flere år efter", svarer Silja meget ærligt.

 

Budskab til læserne og konkurrence
Som det sidste spørger XQ28 Silja, om hun vil sige noget til vores læsere, og de mange homoseksuelle fans, som følger hende på Facebook.

”Jeg håber, at vi går en nyere og mere positiv tid i møde. Stand Tall, vi har alle vores kampe. Og så lover jeg, at vi ses til Priden”, afslutter Silja med et beslutsomt blik i øjnene.

Det har været en fornøjelse for XQ28 at tale med Silja, som viste så meget om sig selv og med en ærlighed, som ikke er alle forundt.

Følg Silja på Facebook ved at klikke HER

Har du lyst til at deltage i konkurrencen om et signeret eksemplar af hendes debutalbum ”Cirkusprinsesse” så klik HER


Foto: Pia Bjerreskov

Foto: Pia Bjerreskov

18-04-2012 Clara Sofie: ” Paradoksalt at homoseksuelle har lyst til at blive viet i den kirke, som har forbandet dem i 2000 år”
12-03-2012 Joan Ørting: ”Learning by Doing”
29-02-2012 Mathilde Falch: ”Det er sundt at være i tvivl om sin seksualitet”
21-02-2012 Soluna Samay: ”Ikke bekymret for at blive sat i bås som Grand Prix-Soluna”
05-02-2012 Danmark på tredjepladsen i diskvalifikationer i forbindelse med Melodi Grand Prix