Af Frank Jensen, Overborgmester (S)
Når jeg taler med københavnske homoseksuelle, tegner der sig hurtigt et kedeligt billede. Alt for mange homo-, biseksuelle og transpersoner kan berette om overgreb på dem selv eller deres venner.
Men kigger vi på statistikken, var der i 2009 kun 17 anmeldelser af vold på grund af seksuel orientering i hele Danmark. Der er altså meget, der tyder på, at alt for få anmelder det, hvis de bliver udsat for eller er vidne til en hadforbrydelse. Det gør det svært for politiet at retsforfølge gerningsmændene. Og det gør det svært for politiet og kommunen at sætte ind med et forebyggende arbejde, da vi mangler et sikkert grundlag at arbejde ud fra.
En hadforbrydelse er et overgreb på et andet menneske begået på grund af had til eksempelvis personens seksuelle orientering. Der er altså tale om et overgreb, der kan virke undertrykkende på ofrets identitet og seksualitet. Men hadforbrydelser kan også have afsæt i ofrets race, etnicitet, religion eller politiske overbevisning. Sat lidt på spidsen kan man sige, at overfaldsmanden med sin hadforbrydelse ønsker at skubbe den homoseksuelle tilbage i skabet. Det skal vi selvfølgelig ikke acceptere, efter at vi i årevis har kæmpet for at sikre homoseksuelle samme rettigheder som heteroseksuelle.
København er og skal fortsat være en tolerant og mangfoldig by. Derfor lancerer Københavns og Frederiksberg Kommuner i samarbejde med Københavns Politi, Institut for menneskerettigheder og LGBT Danmark nu en kampagne mod hadforbrydelser rettet mod homomiljøet. Med kampagnen vil vi opfordre ofrene for hadforbrydelser til at anmelde overgrebene til politiet. Når I anmelder, kan vi sammen sætte ind over for overgrebene.
Folketinget har besluttet, at forbrydelser, der er motiveret af had, skal straffes hårdere end andre forbrydelser. Det er der flere gode grunde til.
Et overgreb er selvfølgelig altid værst for ofret selv. Men hadforbrydelser er særligt alvorlige, fordi de kan være med til at skabe utryghed hos hele den minoritet, som ofret tilhører. Hadforbrydelser mod LGBT-personer kan få andre homoseksuelle til at frygte, at de selv bliver det næste offer for et overgreb. Konsekvensen kan blive, at homoseksuelle undgår at vise deres kærlighed og seksualitet offentligt, eller at de undlader at komme i de dele af byen, hvor overgrebene er flest. Det skal vi ikke acceptere.
Langt de fleste københavnere er heldigvis åbne og tolerante. Det har jeg selv oplevet, når jeg har været minoritet for en dag og er gået med paraden gennem byen i forbindelse med Copenhagen Pride. Derfor ved jeg, at flertallet af københavnere er på vores side, når vi kræver et opgør med den mangel på tolerance og respekt for andre mennesker, som hadforbrydelserne er udtryk for. Det er vigtigt, at I som homoseksuelle husker på det, når I overvejer, om I skal anmelde en hadforbrydelse. Jeres omgivelser fordømmer ikke jer. Københavnerne og politiet fordømmer de personer, der begår hadforbrydelserne. Deres hadefulde overgreb vil vi ikke acceptere.
På mine ture gennem byen som deltager i den årlige parade har jeg også set, hvor meget Københavns Politi gør for at beskytte paradens deltagere. Også i forbindelse med Outgames sidste år så vi, at politiet var på pletten, ved de to tilfælde af hadforbrydelser, der desværre var under festlighederne. Fra mit tætte samarbejde med Københavns Politi ved jeg, at politiet også i det daglige tager hadforbrydelser meget alvorligt.
Jeg vil derfor opfordre jer til fremover at anmelde hadforbrydelserne, så vi sammen kan få sat en stopper for overgrebene.