I hate crime…

30. september 2008 af oliver
Læst af 845 personer.

Søndag den 12. oktober kl. 16.00 er der mindegudstjeneste i Christianskirken på Christianshavn på ti-årsdagen for Matthew Shephards død. Matthew Shephard blev brutalt myrdet i USA – kun fordi han var bøsse – og han er i dag et internationalt symbol som offer for hate crime.

 

Hate crime er ikke det, vi hører mest om i Danmark, men alligevel er der desværre stadig god grund til at mindes ofrene. For fordommene trives mange steder i bedste velgående - også i vores egen hovedstad.

 

Det mere præcise omfang af hate crimes herhjemme kender vi ikke. Mange mener, at det kun er toppen af isbjerget, der afspejler sig i antallet af anmeldelser til politiet. Men faktisk ved vi det reelt ikke.

 

Derfor har jeg også helhjertet og varmt støttet en ansøgning fra Landsforeningen af Bøsser og Lesbiske til Københavns Kommune om tilskud til en levevilkårsundersøgelse. Ligesom vi har støttet Priden og næste års World Outgames. På kommunens budget for 2009 er der sat 150.000 kroner af til undersøgelsen, ligesom private fonde også støtter initiativet.

 

Levevilkårsundersøgelsen vil blandt meget andet kunne give os et bedre overblik over antallet af hate crimes. Ligesom den vil kunne danne grundlag for nye politikker, initiativer og handlingsplaner, der kan forebygge hate crimes, selvmord, diskriminering og eventuelt andre dårlige levevilkår blandt bøsser og lesbiske.

 

Undersøgelser af den type kan være gode at læne sig op ad, men nok så vigtig er den opmærksomhed, vi i øvrigt løbende har på sagen.

 

Således skrev jeg i slutningen af august til statsminister Anders Fogh Rasmussen, fordi jeg flere gange er stødt ind i, at der ikke er nogen entydig afklaring på hvilken minister, der er overordnet ansvarlig for spørgsmål vedrørende homoseksuelles rettigheder og ligestilling. Og det undrer mig. For eksempel har World Outgames to gange løbet panden mod en mur i henholdsvis Velfærds- og Integrationsministeriet og er blevet afvist med begrundelsen, at sådanne henvendelser ikke hørte til der. Svaret fra statsministeren har jeg endnu ikke modtaget – men en rykker er sendt af sted.

 

Priden, hvor jeg havde en fantastisk og festlig oplevelse ved at køre med i det farvestrålende optog i sommer, er hvert år med til at sætte fokus på, at der stadig er brug for at markere, at livet ikke er lige rosenrødt for alle bøsser og lesbiske. At det stadig er nødvendigt at kæmpe en kamp for reel ligestilling. ikke bare mellem køn og etniske grupper, men også i forhold til seksualitet.

 

Desuden er Priden i den grad med til gennem en uge at sætte gang og liv i byen med de mange events og de musikalske arrangementer. Og med de talrige tilskuere, der altid følger det afsluttende optog ned ad Nørrebrogade og til Rådhuspladsen, er der jo tale om en folkefest – i alle regnbuens farver.

 

Og så længe vi har homoseksuelle, der bliver diskrimineret og chikaneret – enten her i Danmark eller i resten af verden – så er det vigtigt med begivenheder og events som Priden og næste års World Outgames, der klart markerer, at her tør vi stå ved vores holdninger, seksualitet og retten til at være forskellige. Samtidig sætter vi København på verdenskortet og sender et signal om, at vi ønsker en tolerant, levende og åben by, der har plads til alle.

 

Samme signal, som vil blive sendt med mindegudstjenesten den 12. oktober. Og vi skal have sat stop for hate crime. Med Copenhagen Prides ord – ”fordi vi kan” – og jeg tilføjer for egen regning: Fordi vi vil.

 

Pia Allerslev

Kultur- og fritidsborgmester i Københavns Kommune