16-årig homoseksuel dreng myrdet i Skotland

12. maj 2010 af oliver
Læst af 1061 personer.

Af AB
Gå til Facebook I LIKE

D. 6. maj 2010 blev den 16-årige, åbent homoseksuelle, Jack Frew, fundet myrdet nær en cykelsti i skoven ved East Kilbride, ved Glasgow. Han var blevet dolket og tæsket ihjel. Årsagen til mordet blev omgående karakteriseret som homofobisk.

En 17-årig dreng, der tidligere blev opfattet som en af Jacks venner blev i mandags anklaget for mordet, han havde selv pådraget sig skader, hvilket satte ham i forbindelse med mordet. Jacks familie og venner er selvfølgelig dybt berørt over tabet og flere timer er blevet aflyst på hans skole, hvor der senere vil blive holdt en mindehøjtidelighed for ham.

Der er oprettet 5 mindegrupper for Jack Frew på Facebook, hvoraf den største (RIP Jack Frew (1993-2010)) tæller 8.882 medlemmer.

Æret være Jacks minde.

NB: Der vil sikkert være nogen, der nikker genkendende til  ”East Kilbride”, byen har nemlig lagt navn til svømmehallen ved Ballerups superarena på Sjælland.

Skribenter, fotografer søges til at lave nyheder, tage rundt på miljøet steder og lave reportager når der er events. Se mere her


22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!
22-05-2012 Tag på ø-lejr med de frække
22-05-2012 Homonummer tager kegler i årets Cirkusrevy
21-05-2012 Farvel til Dansk Homoblad