Dansktopstjerne ramt af blodpropper

18. juni 2010 af oliver
Læst af 1252 personer.

Af Marie Nielsen

 

Dansktoppens aldrende sangerinder døjer med helbredet. Senest har Susanne Lana været indlagt med tre blodpropper i hjernen.

Helbredet er begyndt at skrante blandt flere af de populære dansktopstjerner, der efterhånden er ved at nærme sig pensionsalderen.

Forleden kom det frem, at sangerinden Annette Klingenberg har fået kræft for fjerde gang, og nu fortæller Susanne Lana til Se og Hør, at også hun har haft problemer med helbredet.

Sangerinden fortæller, at hun for nylig har været indlagt på hospitalet på grund af tre blodpropper i hjernen.

Anfald i 13 år
Men det er ikke så alvorligt, som det lyder, for hun har i 13 år haft nogle anfald, som skyldtes små blodpropper. Hun er dog aldrig blevet undersøgt før nu, idet hun førhen bare blev lidt skidt tilpas og så gik det væk igen.

For fem år siden var det sangerinden Birthe Kjær, den var gal med. Hun fik en blodprop i hjertet og måtte have en ballonudvidelse. Birthe Kjær var på det tidspunkt 57 år.

Klar til Bakken
Der skal dog mere til at slå tre garvede dansktopsangerinder ud. Birthe Kjær har for nylig meddelt, at hun drosler ned for koncerterne, som man kan læse mere om på vores hjemmeside under nyheder. Til gengæld kaster Birthe Kjær sig over andre ting.

Annette Klingenberg, der er 61 år, vil trods sin hudkræft gerne have flere job, og også Susanne Lana er klar til at synge på livet løs.

Hun får nu hjertepiller og blodfortyndende medicin og er klar til at indtage Bakken resten af sommeren.

Skribenter, fotografer søges til at lave nyheder, tage rundt på miljøet steder og lave reportager når der er events. Se mere her


22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!
22-05-2012 Tag på ø-lejr med de frække
22-05-2012 Homonummer tager kegler i årets Cirkusrevy
21-05-2012 Farvel til Dansk Homoblad