Familier, som består af mor, mor og barn eller far, far og barn er blevet meget mere almindelige. Over 1200 børn i Danmark bor sammen med to mødre eller to fædre, som har indgået et registreret partnerskab. Og det er mere end en firedobling siden år 2000, viser de seneste tal fra Danmarks Statistik.
En trend i miljøet
”Jeg er sådan set ikke overrasket, for jeg har fornemmet trenden i miljøet blandt bøsser og lesbiske. Der er blevet meget mere snak om børn”, siger familiepolitisk talsmand ved Landsforeningen for bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner, Maren Sander Granlien til DR Indland.
I 2007 blev det lovligt for lesbiske kvinder at blive insemineret herhjemme, og sidste år vedtog Folketinget, at homoseksuelle i registrerede partnerskaber må adoptere. Det kan være en del af forklaringen.
Mere accept
Der er også sket en holdningsændring, mener Maren Sander Granlien. ”Det gælder både for bøsser og lesbiske selv, men også for det omkringliggende samfund, at der er større accept og forventning om, at man godt kan leve et helt almindeligt familieliv, selv om man er bøsse eller lesbisk”, siger hun. Og fortsætter: ”For flere år siden, når man sprang ud, så fravalgte man også muligheden for børn og et mere traditionelt familieliv. Og den mentale barriere, fornemmer jeg, er væk”.
Flere vil have papir på hinanden
Antallet af registrerede partnerskaber er også steget meget de seneste ti år. Der er sket en fordobling fra 1830 i år 2000 til 3763 i år. Der er ikke tal for, hvor mange homoseksuelle par, som ikke har indgået registret partnerskab, der har børn.