Overvåger USA, det Københavnske homomiljø?

9. november 2010 af oliver
Læst af 761 personer.

Af Tejs Lindhardt

Den norske TV2, har igennem de sidste par uger vidst at den amerikanske ambassade i Oslo, har overvåget nordmænd gennem gruppen ”Surveillance Detection Unit (SDU)”. Og det viser sig at man har oplevet det samme i vores naboland Sverige, hvor en tidligere medarbejder på den amerikanske ambassade i Sverige fortæller om lignende sager.

Stockholm Pride overvåget
Den tidligere medarbejder på amerikanske ambassade i Sverige, fortæller til en svenske Aftonbladet, hvordan det svenske homo miljø i de sidste 10 år er blevet overvåget, og det er blandt andet sket i forbindelse med Stockholm priden.
Hvis disse oplysninger er sande, så er det meget alvorligt, siger Christian Møllerop, næstformand i svenske RFSL til norske BLIKK.

En af grundende til overvågningen, kan være at man ikke tillader Hiv-smittet indrejse i USA, men det forbud er ophævet siger Møllerop. 

København overvåget?
Hvis man har overvåget Norge og Sverige, hvad er sandsynligheden for man ikke også har overvåget København?

Vi følger op på sagen.


            Er du en af vores nye GÅ-I-BYEN FOTOGRAFER
Vi søger hotte piger og drenge, til at indgå i vores GÅ-I-BYEN TEAM, så er du mellem 18-25, lide at feste, frisk og tør du gå hen til folk. En fordel hvis du har kamera, men ikke nødvendigt. Så kontakt os på info@XQ28mail.com  


23-05-2012 Soluna Samay: "Danmark jeg lover at gøre mit bedste på lørdag"
22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!
22-05-2012 Tag på ø-lejr med de frække
22-05-2012 Homonummer tager kegler i årets Cirkusrevy