Af Marie Nielsen, Musikredaktør, Marie@XQ28mail.com
At blive inviteret indenfor i Infernals studie var en stor ære for XQ28 denne formiddag på en klar vinterdag. Et imponerende studie, som ikke blot bestod af et, men flere rum. Lina Rafn tog godt imod XQ28, og Paw Lagerman stødte til et par minutter efter, vi havde sat os ved bordet ude i deres køkken.
Vi startede samtalen omkring albummet ”Fall From Grace” og den hårde kritik, det har fået af mange anmeldere. Lina og Paw fortalte om, hvilken betydning sådan en hård medfart betyder for dem, og hvorfor de tror, at de har fået den. Det blev til en spændende snak, som viste sig at have rødder helt tilbage til deres tid i 90’erne, hvor de startede en helt ny bølge indenfor dance-musikken.
Men hvorfor så lave en reklame på tv, hvor man medtager citater fra de hårde anmeldelser? Her viste Paw og Lina sig helt klart som to humoristiske mennesker, som ikke lader sig slå ud, men tværtimod slår igen.
Da vi i december måned på XQ28 sætter fokus på Hate Crimes imod homoseksuelle, kom Paw og Lina heller ikke udenom at tage stilling til, hvorfor de tror, at disse handlinger finder sted og hvad der skal til for at forbygge dem. Der tog samtalen en drejning, som ikke bare var tankevækkende, men også positiv. Der kom ikke bare fokus på ofrene, men også fokus på gerningsmændene.
Alt i alt viste Lina Rafn og Paw Lagerman sig at have meget på hjertet og deres meningers mod.
Til sidst i interviewet sendte Infernal en hilsen til XQ28’s læsere, hev tre udgaver af deres seneste album ”Fall From Grace” frem og signerede dem for at udlodde dem i en konkurrence for XQ28’s læsere.
Læs det spændende interview her
Deltag i konkurrencen her