Af Pia Bjerreskov
Børnebogen ”And Tango Makes Three” af Peter Parnell og Justin Richardson har stået nummer 1 på den amerikanske bibliotekstilsyns klageliste siden 2006, bortset lige fra et enkelt år, kan man læse på DR’s hjemmeside.
Børnebilledbogen ”And Tango Makes Three”, der er en sand historie, handler om en zoologisk have i New York, hvor to rempingviner Roy og Silo har adopteret en pingvinunge. Men da det er to hanner, der har adopteret, og at bogen er baseret på en sand historie, har det sat sindene i kog i USA.
En ny opgørelse fra det amerikanske bibliotekseftersyn viser, at den stærkt omtalte bog er den bog, det amerikanske folk har klaget mest over, og gennem flere år har forsøgt fjernet fra bibliotekerne ved forbud, skrives der på DR’s hjemmeside.
Igen i år ligger ”And Tango Makes Three” på en førsteplads med begrundelsen, at den er uegnet for børn, og at den fremfører homoseksuelle og religiøse synspunkter. Men det er faktisk ikke den eneste bog på den amerikanske bibliotekstilsyns klageliste, som forsøges fjernet med begrundelsen homoseksualitet.
På en 9. plads ligger ”Revolutionary Voicer: A Multicultural Queer Youth Anthology” redigeret af Amy Sonnie. Her er begrundelsen ikke blot homoseksualitet men også at bogen indeholder sexscener.
Andre bøger på listen i år er for eksempel ”Fagre nye verden” af Aldous Huxley og “Twilight” af Stephanie Meyer. Så udover to bøger på klagelisten med homoseksuelle synspunkter, ifølge amerikanerne, ligger der også en klassiker fra 1932 og den populære vampyrungdomsserie.