Af AB
BBC har interviewet kvinden, hvis ansigt den syriske blogger har misbrugt for at skabe en falsk identitet, om en syrisk lesbisk som nu skulle være kidnappet pga. sin blogg.
Kvinden på billedet hedder Jelena Lecic, og hun har aldrig været i Syrien. Hun føler sig stærkt forulempet, og nervøs for, hvilke konsekvenser dette kan have for hende. Hun siger, at billederne er taget fra hendes facebook profil uden hendes tilladelse eller vidende. Hun siger dog, at hun håber den påståede kidnappede kvinde kommer helskindet ud af situationen, hvis hun eksisterer.
Mange store internationale anerkendte medier bragte historien om den kidnappede lesbiske blogger her i Danmark bragte Berlingske, TV2 , PrideNews, DR og Ekstra Bladet historien.
Det er uvist om den lesbiske blogger overhovedet eksisterer, eller om det er en person, som blot har interesse i at øge opmærksomheden om lesbiskes forhold i den muslimske verden.