Af AB
Når man kommer for at overvære en udstilling om en verdensberømt lesbisk forfatterinde, regner man nok ikke med, at der er noget galt i at et lesbisk par holder hånd. -Men det var der åbenbart, for to lesbiske blev netop bedt om ikke at holde hånd, da der blev afholdt en stor udstilling om Gertrude Steins liv i det nutidige jødiske museum i San Francisco.
Et øjenvidne, Jane Levikow, fortalte San Francisco Chronicle, at hun så sikkerhedsvagten fortælle et ungt lesbisk par, at de ikke måtte holde hånd i bygningen, hvor udstillingen fandt sted. Det fik parret til at kræve at se nogle fra museumsbestyrelsen, og mens de diskuterede med vagten, samledes der sig en del mennesker omkring dem.
En talsmand for museet har bekræftet hændelsen overfor NBC, og har fortalt at parret fik en mundtlig undskyldning fra sikkerhedschefen. Museet har også krævet, at sikkerhedsvagten der var ansat af et privat sikkerhedsfirma, fik en reprimande, og det har understreget at museet længe har støttet LGBT-rettigheder.
Det skriver gaynz.com.