Af AB
Pga. den store interesse for at blive viet på dagen, søndag d. 24. juli, hvor homoseksuelle får lov til at blive viet, blev det vedtaget, at der skulle være et lotteri for dem, der ville giftes, da der ikke ville være mulighed for at vie alle interesserede.
I New York City har 823 par deltaget i lotteriet om de 764 ledige tider for at blive gift. Heldigvis vinder de alle sammen, de offentlige myndigheder har nemlig tænkt sig at få alle de giftelystne par viet alligevel. Det vil man gøre ved at fordele parrene udover de forskellige områder, hvor det er muligt at blive gift, så det vil med god vilje blive muligt at få viet alle par. Åbningstiderne vil tilmed blive forlænget, så længe det kræves. Yderligere giftelystne par, som ikke har deltaget i lotteriet, er blevet rådet til at tjekke forskellige myndigheder i resten af staten for ledige tider og altså ikke i selve New York City.
Byen offentliggjorde lotteriet tidligere på ugen, fordi den ikke ville kunne vie de over 2600 par, som havde vist interesse for det.
Søndag d. 24. juli vil byens tidligere rekord på 621 viede på en dag(valentinsdag 2003) blive slået. Det skriver advocate.com.