AB
Da vi først skrev om nyheden, kunne vi ikke komme med særlig mange detaljer om, hvad der var sket udover, at den nu dømte kvinde blev anholdt for voldtægtsforsøg.
Men nu kan vi mere præcist oplyse om, hvad der skete d. 18. juli.
De to kvinder fra Helsingborg, som før havde boet sammen, havde haft en del kontroverser inden voldtægten(hvor politiet også har været indblandet), da de to skulle vaske en måtte sammen i en vaskekælder, endte det med, at den dømte 43-årige slog, sparkede og slog oftrets hoved ned i gulvet, hvorefter hun hev oftrets trusser af og voldtog hende. Den dømte truede ligeledes oftret med at pine hende med hårspænder. Det lykkedes dog den forurettede at slippe fri, hvorefter hun tilkaldte politiet.
I retten har den 43-årig erkendt at have slået ofret, men hun nægter at have begået voldtægt. Retten valgte dog at tro på oftret, da de synlige skader ikke kun kunne skyldes nogle få slag. Dertil var der også et vidne, som så ofret uden trusser kort efter overfaldet.
Den 43-årige, som har været fængslet siden overfaldet, blev i mandags idømt 2 år og 6 måneders fængsel samt en bøde på 110.000 svenske kroner, som skal betales i erstatning til ofret. Det skriver Helsingborgs Dagblad.