Pride'12 kickoff – kommer du?

30. oktober 2011 af oliver
Læst af 394 personer.

Af Tejs Lindhardt, Tejs@XQ28mail.com
431 syntes godt om dette gør du - Facebook I LIKE

Man føler, at vi knap har sluppet dette års bedste fest på Rådhuspladsen, nemlig Copenhagen Prides store årlige event. Men alligevel nu skal man til at planlægge Priden 2012. Og med små 290 dage, så kan man ikke tillade sig, at ligge på den lade side.

Brok, brok og atter Brok
Hvorfor skete der ikke det, og hvorfor kom de kunstnere ikke, hvorfor lægger I ikke Priden der, og hvorfor er ruten sådan.

Det er de ting Priden ofte må lægge ører til år efter år. Folk vil gerne lige ”brokke”sig lidt. Hvis du er en af dem, der altid lige stiller den slags spørgsmål, så er det nu, du skal kridte skoene.
Priden invitere nemlig til Pride'12 kickoff, torsdag d. 3. november kl. 19.00 i Kultur Indre By Charlotte Ammundsens Plads i København.

Så er du fyldt med gode idéer, eller har du bare lyst til at give Priden noget feedback, så skal du møde op denne aften. Her vil du også kunne hilse på den nye bestyrelse.

Så uanset om du er hetero, homo, bi, queer eller transperson, så skal du komme denne dag så du kan være med til at kickstarte Pride 2012.

Følg med på deres Facebook side her

 


23-05-2012 Soluna Samay: "Danmark jeg lover at gøre mit bedste på lørdag"
22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!
22-05-2012 Tag på ø-lejr med de frække
22-05-2012 Homonummer tager kegler i årets Cirkusrevy