Af Tejs Lindhardt, Tejs@XQ28mail.com
Gå til Facebook I LIKE
Så har vi fået overstået dette års World Aids Day, vi fik dog ikke skrevet det store omkring en verden med aids. Så i dag vil vi alligevel skrive lidt om, hvad der rører sig i Danmark.
Flest heteroseksuelle
Ifølge gratisavisen URBAN, så er der lavet en undersøgelse fra Aarhus Universitetshospital, som viser, at størstedelen af de smittet er heteroseksuelle mænd. Undersøgelsen er fortaget i årene 2003-2009. Det er en gruppe på 194 mænd, hvor det er 9 % biseksuelle og 55 % heteroseksuelle. Dette tal er større end de homoseksuelle. Dette skyldes, at heteroseksuelle ikke ved nok, og derfor går længere med det.
Størstedelen af de smittede er midalderende, tallene viser, at 25 af dem er mellem 50-59 år, 51 var mellem 40-49 og 73 af dem var mellem 30-39, sidste del var over 60 og det var ca. 8.
Men hiv er her stadig og sidste år, blev der konstateret 274 nye hivtilfælde. Så man skal sørge for at blive tjekket i tide. Læs mere om hvordan på Stop Aids Tid Til Tjek