Foto: Pia Bjerreskov

Se DR1 i aften, om homovielser

8. januar 2012 af oliver
Læst af 731 personer.

Af Tejs Lindhardt, Tejs@XQ28mail.com
Gå til Facebook I LIKE

Den 15. september 2011 gik danskerne til valgurnerne, enten for at stemme for en ny regering eller for at lade den gamle fortsætte. Ud på aften var spændingen udløst, og det så ud til, at vi i Danmark havde fået et rødt flertal.

19 dage efter Socialdemokraterne og SF havde vundet flertallet, med hjælp fra Enhedslisten og Radikale Venstre, kunne man den 3. oktober præsentere en ny regering bestående af Socialdemokraterne, Socialistisk Folkeparti og Radikale Venstre.

Det var stor tvivl om, det kun skulle være en regering bestående af to partier, men alt faldt på plads, og Radikale Venstre kom med i regeringen. En af de største og måske bedste nyheder i den forbindelse var, at man udnævnte den radikale Manu Sareen til minister for Kirke og Ligestilling. En rigtig god ting for homoseksuelle. Det betød nemlig, at man kunne tage Manu Sareens store projekt op, nemlig at få kirken til at vie homoseksuelle.

Tro, håb og homovielser
I aften vises udsendelsen ”Tro, håb og homovielser” på DR 1 (22.30). Danmarks Radio fulgte den radikale minister i 2 måneder i tykt og tyndt, således kunne de sætte dokumentaren sammen, omkring Manu Sareen og om tro, håb og homovielser.

I dag postede Manu Sareen på sin facebook, at man skulle huske at se udsendelsen i aften, og det medfødte 187 ”I Likes”, og ca. 23 kommentarer.

Umiddelbart er folk positive stemt for, at homoseksuelle skal kunne vies i folkekirken, når den nye lov vedtages her til foråret.

Robert Bech Selchau-Mark skriver således: Glæder mig til at se den :-D Godt gået Manu og endelig en politiker som taler vores sag, selvom du er hetro :-).

Men der er også nogen, der er synes, det er underligt, at homoseksuelle gerne med ”vold og magt” vil ind i en kirke, der ikke vil de homoseksuelle.

F.eks. skriver John Reynolds:
Fatter ikke at homoseksuelle vil vies i en kirke, hvis fundamentale grundlag er, at den ikke anerkender homoseksualitet og slet ikke ægteskaber...   

Men nu kan vi se udsendelsen i aften, og så er man velkommen til at debattere inde på vores facebookside, om hvad man mener om udsendelsen.

Husk at gå ind og ”I LIKE” os Tryk her


24-05-2012 6 stjerner til ny homobog
24-05-2012 En syngende Sys Bjerre klar med kærlighedserklæring til sin veninde
23-05-2012 Soluna Samay: "Danmark jeg lover at gøre mit bedste på lørdag"
22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!