Foto: Marvel/ Captain America

Han er mere end et SEXSYMBOL, og han smider tøjet! (KUN på XQ28.dk)

25. januar 2012 af oliver
Læst af 808 personer.

Af Tejs Lindhardt, Tejs@XQ28mail.com
Gå til Facebook I LIKE


De fleste af os kender vist den blonde skuespiller med den veltrænede overkrop og det kønne ansigt fra de to ”Fantastic Four” film, hvor han har rollen som den flyvende ”Flammen” Johnny Storm. I Danmark blev de kaldt De Fantastiske Fire. Dette helt fantastiske Marvel univers, rummer også film som X-Men, HULK, Thor og nu den DVD aktuelle Captain America med Chris Evans i rollen som Captain America. Da vi blev kontaktet af PR Bureauet bag filmen og spurgt, om vi ville have et eksklusivt interview med den hotte skuespiller, sagde vi også Ja med det samme. Så selvom det er et generisk interview, så er XQ28.dk de eneste der har fået det i Danmark. 

Hvis du læser interviewet til ende, eller bare er pisse fræk, så kan du se i bunden, at du kan vinde Blu-Ray filmen Captain America.

Sikke en krop...
Vi har alle set ham i bar overkrop i De Fantastiske Fire, men her i Captain America, starter han ud som en lille splejs, dog er det manipuleret ved at skrumpe hans krop. Kroppen er dog større, end den var i de fantastiske 4, så Chris, hvordan er du kommet til at se sådan ud?

"Jeg trænede MEGET. Mit stofskifte drøner derud af med en million kilometer i sekundet, så jeg var nødt til at spise meget for at øge min kropsvægt og muskelmasse.  Der var ikke en eneste dag, hvor jeg slappede af eller tog det med ro. En træner fra London fløj til Boston, fordi jeg var midt i indspilningerne af en film (What’s your Number?) inden den her. Vi trænede i omkring halvanden time hver eneste dag i tre måneder. Det var hårdt, men jeg kan egentlig godt lide træning – og jeg træner også, selv om jeg ikke er ved at forberede mig til en rolle".
 
Vi har jo set filmen og har givet den 5 stjerner, ikke mindst for din krop. Men vi ser dig i filmen svæve ned fra et bjerg, og lande på taget af et tog, der er kampscener. Men hvad var egentlig den største udfordring?

"He he, det var faktisk at skulle tage Captain America-dragten af og på! Det fik mig virkelig til at savne film, hvor jeg bare kan tage almindeligt tøj på. Dragten er virkelig et mindre projekt i sig selv, og det var bestemt ikke let at komme til at tisse med alle de lag. Altså jeg kunne godt tisse, men det var en smule besværligt".
 
Det er jo ikke den første film, du er med i, men Captain America er jo noget specielt for Amerikanerne, så hvordan var det at få den store rolle?

"Det var både godt og dårligt. Det var spændende og med en rolle som denne, så følger også en verden af muligheder. Men også en hel del pres og nerver. Det er et stort ansvar. Som skuespiller drømmer man om muligheder som denne, men hvis filmen bliver et stort hit, så følger der nogle problemer i kølvandet – og flopper den, så er problemerne nogle andre. Det er virkelig et dilemma". 
 
Hvordan er det så at være berømt, det lader til at du tænker en del over det?
 
"Det er, fordi jeg stadig er ved at lære, hvordan jeg skal håndtere det. Jeg er løbet ind i nogle mennesker, der opfører sig på en bestemt måde – lige ind til de bliver berømte. Desuden er man nødt til at være på vagt. Jeg bandede over for en journalist – og nu er det så foreviget på skrift. Og det er ikke sådan, at jeg ønsker at blive opfattet. Jeg vil være ligefrem og være i stand til at være, som jeg nu er. Men sådan fungerer tingene ikke. Man er sommetider nødt til at springe over nogle forhindringer, men man ved ikke altid på forhånd, hvad det er, man er nødt til at springe over". 
 
Nu har vi set dig i De fantastiske 4, som jo også er en del af Marvel universet, og nu i denne. Kendte du Marvel tegneserierne før? Og har du egentlig en ynglingsfilm inden for Marvel?

"Jeg kender Marvel universet godt. Jeg var nødt til at sætte mig godt ind i tingene, da vi lavede Fantastic Four, så jeg vidste godt, hvem Captain America var. Da jeg voksede op, var jeg ikke så meget til tegneserier, men det er jeg bestemt blevet.
 
Jeg kunne virkelig, virkelig godt lide Iron Man og også X-men. Det var nogle fantastiske film. De havde en fantastisk handling og tog sig selv alvorligt. Selv hvis man fjernede superhelteelementet, så havde de stadig nogle gode plots og nogle komplekse karakterer. De er ikke for lette og luftige – de har tyngde og er berettigede film". 

Hvordan ser du egentlig dine film? Og kan du overhovedet lide at se dig selv på film?

"Jeg elsker at se film i ro og mag derhjemme. Hjemme i Boston har jeg TV og surroundlyd over det hele. At se film er det bedste jeg ved og jeg elsker Blu-Ray – kvaliteten er fremragende".  

Meeen.. det betyder at dine fans kan nærstudere hvert sekund af din præstation og trykke på pause, når du har bar overkrop… (jeg gjorde det kun en enkelt gang)

"Ha ha, ja hvis det er det, folk fokuserer på, så har vi ikke gjort vores arbejde godt nok. Hvis de bekymrer sig om, hvorvidt jeg har noget siddende mellem tænderne eller ej, så er det måske, fordi filmen ikke er specielt god. Men jeg elsker alle ekstra features – specielt “making of”-kortfilmene. Selv om jeg kender det hele indefra, så fascinerer det mig alligevel at se, hvordan tingene bliver lavet.
 
Jeg ser altid mine film, når de er færdige, fordi jeg glæder mig til at se det færdige resultat. Jeg har sagt det her før, men at lave en film er lidt som at lave en gave til et andet menneske, hvor man ikke helt ved, hvad det er, man laver. Man spiller sin rolle og så smutter man uden at se hele sammenhængen, så at sige. Så tager post-production teamet over i seks eller otte måneder, og endelig kan man så se filmen selv. Jeg prøver at se filmen en eller to gange – og så lader jeg den ligge. For jo mere jeg ser noget, jo mere kritisk bliver jeg". 
   
Nå Chris, inden vi slutter dette interview, så vil vores læsere gerne vide lidt om sexsymbolet Chris Evans, hvordan håndtere du at være det?

"Det ved jeg ikke, om jeg gør. Det hele har næsten ikke noget med mig som person at gøre. Det føles ligesom om, at det handler om en anden person. Jeg føler mig bestemt ikke som et sexsymbol. Når jeg kigger i spejlet, så tænker jeg, “Argh, jeg er ved at blive gammel”. Man er sin egen hårdeste dommer, men min krop er ved at falde fra hinanden. Min skulder knager for tiden, mine håndled er altid ømme. Det er ting, der får mig til at tænke, “Chris, tempoet er vist for nedadgående”.
 
Men vi, her på redaktionen, siger tak for muligheden for at bringe dette eksklusive interview, håber I har nydt det, for I kan ikke læse om det andre steder i Danmark end her på XQ28.dk.

Og nu syntes vi, at Chris Evans er lidt beskeden, vi er nogle, der syntes, at han ser bedre ud nu, end i De fantastiske 4 (Smil – smil – hint) . Og vi kan allerede glæde os til at se en ny film med ham i år. Det er nemlig filmen The Avengers. For her spiller han igen Captain America, og vi skal selvfølgelig møde resten af holdet, som består af Iron Man, Thor, Hawkeye, Black Widow… 

Hvis du har lyst til at se filmen Captain America, med den alt for lækre Chris Evans i hovedrollen, så send os en mail på
Konkurrence@XQ28mail.com

Spørgsmål

Hvad hed filmen, Chris Evans var i gang med, da han begyndte at træne til filmen Captain America?

Husk at sende din adresse med i dit svar.


Foto: Marvel /Captain America

Foto: Marvel /Captain America

20-02-2012 Rygter om salg af homosted
19-02-2012 Velkommen til nr. 500
19-02-2012 Homopris til dansk skuespiller
18-02-2012 Berømt homostykke igen på teater
18-02-2012 Gammel barejer vender tilbage til showbizz