Brug i stedet for Lip Butter, hvis du vil have fugtige læber
Foto:

Har du Body til sikkersex?

15. marts 2009 af oliver
Læst af 902 personer.

Af Tejs O. T. Lindhardt

For 3. år i træk er MTV og beauty-kæden, The Body Shop gået sammen for at lave indsamling til Staying Alive Foundation, der vedr. hiv og aids arbejde. Tantalising Lip Butter er det nye produkt, som skal være med til at  støtte og gøre opmærksom på aktiviteter omkring hiv og aids.

Vi fangede en af medarbejderne hos The Body Shop, her på Boyfriend.dk, så han kunne fortælle lidt mere om eventen bag den nye læbepomade, og ikke mindst, at hele overskuddet går til Staying Alive Foundation.

 

Men hvad er en ”Lip Butter”

En Lip Butter, er simpelthen bare en lille krukke plejende læbepomade indeholder bl.a. sheasmør handlet gennem The Body Shops fair trad-program Community Trade i smart design :-) Mest møntet på de unge, til hvem kampagnen jo også henvender sig til.  

 

Så sammen med MTV, har vi hvert år en lille lounge-event, for at gøre opmærksom på Hiv/Aids og Staying Alive Foundation, og dette gør vi i vores hovedbutik på strøget den 23. marts kl. 16.00 – 19.00, hvor du har mulighed for at få en makeover og deltage i konkurrencen om en ægte Fatboy.

 

Sidste år var det en kæmpe succes, så mon ikke det bliver det i år også

JA

JA

Ja!

Til sikker sex

 

 

OBS: Har du en skribent, fotograf eller eventmager i maven, så kontakt os, se mail under info 

 


24-05-2012 6 stjerner til ny homobog
24-05-2012 En syngende Sys Bjerre klar med kærlighedserklæring til sin veninde
23-05-2012 Soluna Samay: "Danmark jeg lover at gøre mit bedste på lørdag"
22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!