DVD udgaven af Milk bliver forbudt
Allerede til juni kan vi danskere gense Gus van Sant’s mesterværk portrættet af homo politikeren Harvey Milk, der tidligere på året havde præmiere i de danske biografer.
Men ikke alle er lige heldige, fordi en lille ø bed navn Samoa der ligger i Stillehavet, har nemlig forbudt dvd udgaven af den ellers så populære film.
Dette har fået en række folk op af hængekøjen på den lille sydhavsø, for alle skal have mulighed for at se filmen om forgangsmanden der kæmpede for at komme ind i politik, og havde sin seksualitet mod sig siger Ken Moala der er borgerrettighedsaktivist og åben bøsse.
Men Leiataua Niuapu Faaui der er censurchefen på Samoa, fastholder forbuddet med den begrundelse, at der er retningslinjer for den slags.