Efter dette års kedelige Melodi Grand Prix, så var der underholdning af klasse, på In-stedet Code, der denne aften kunne byde på et fabelagtigt show fra Queens of Denmark, der denne gang havde en gæstestjerne med. Ikke bare en hr. hvem som helst. Vi har set ham før, som
BS Christiansen sove-i-ske partner når de har været ude på de vilde våger mellem dyr og andet vildt.
I aften, var de vilde dyr, kun en flok bøsser, som bestemt også kan være en prøve i sig selv. For aftens gæste drag, var ingen ringere end Bubber, der denne aften bar drag navnet "Bubber Licious".
De sidste par aftner, har Code reklameret, for at Bubber, skulle lægge vejen forbi, og de fleste havde nok forventet det orangefarvet badekar, og måske en General Dryptud skulle optræde. Men det var noget af en overraskelse, da der ind på scenen, badet i rampelys springer den flotteste Drag Queen, i en super flot guldkjole hvor han mimede til den svenske sang La Dolce vita som var med i det svenske Melodi Gran Prix i 2004, alt imens de to fra Queens Of Denmark dansede i baggrunden.
En bagtanke med det hele
Om det var et tilfælde, at det lige blev denne sang vides ikke, men festlig det var den i hvert fald. Publikum vat ellevilde, og et nummer var ikke nok, publikum var faktisk så overvældet, at de råbte på ekstra nummer. Bubber måtte være ærlig og krybe til korset og fortælle at de kun havde øvet den ene sang, men hvis publikum ville have det, ville han gerne gøre showet om, og folk var jo helt vilde med det.
Om det var Bubber de bare gerne ville se igen, eller hans nye image som Miss Licious, de virkeligt kunne lide det ved vi ikke, men rygterne siger at Bubber snakker om at komme igen og gøre det.
Bubber gjorde dette fordi han er i gang med at lave en reportage serie "Danmark ifølge Bubber" hvor han skal prøve at bryde nogen af de grænser og tabuer vi danskere har, det vil han gøre ved blandt andet at tage i Swingerklub, Fængsel, en religiøs Sekt, en flok Alkoholikere, og Drag Miljøet. Jeg går ind til de forskellige ting uden nogen hæmninger overhovedet, "jeg er frisk på det meste" siger Bubber til vores udsendte Miss Sarah Seachell her på XQ28.dk NET
Så så du ikke Bubber i Januar, så oplev ham når han toner frem på skærmen på Onsdag.