Reklameverden ikke klar til homofyre i sæbeskum og undertøj

12. juli 2009 af oliver
Læst af 1095 personer.
Af Theis René Bruun

General Motors har bedt alle reklamevideoer produceret til deres Chevrolet ” Gay Day at the Movies”,  fjernet fra You Tube. Arrangementet var ment som en reklame for General Motors, rettet mod deres homokunder, som alle blev inviteret i biografen på deres regning. Før filmen vistes en reklame, hvor to letpåklædte fyre vasker en bil.

 

Dave Barthmuss, talsmand for GM udtaler: ”Videoen er hverken passende eller god smag.” Ydermere siger Dave Barthmuss at reklamen efterlader GM’s chefer med et dårligt indtryk. I videoen ses to fyrer klædt i gult undertøj med påskriften Camaro i færd med at vaske en bil. De to fyre er senere blevet kendt som The Bumble Bee Boys opkaldt efter den gule Camaro som er en af karaktererne i Transformers: Revenge of the Fallen, Som var den film der blev vist til Chevrolets Promotion.

 

Det kan altså heraf forstås at General motors ikke ønsker at sælge biler ved at bruge billige tricks som sex. Eller hvad? Døm selv.





24-05-2012 6 stjerner til ny homobog
24-05-2012 En syngende Sys Bjerre klar med kærlighedserklæring til sin veninde
23-05-2012 Soluna Samay: "Danmark jeg lover at gøre mit bedste på lørdag"
22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!