Lige præsis i dag, ville kunstneren Andy Warhol været blevet 81 år. Men en alt for tidlig død den 22. Februar 1987, satte et punktum for dette, og Warhol blev kun 58 år.
Åbenlys homo
Mange så Andy Warhol som aseksuel, men han var åbenlys homoseksuel, hvilket ikke var normalt for mediepersoner i 1960’erne. Warhol var ikke alene homoseksuel, men også en meget kendt figur i det glamourøse New Yorks-miljø. Herunder den kendte natklub Studio 54, der blev ejet af Steve Rubell.
Man kunne måske tro at hans seksualitet havde indflydelse på hans værker, og selvom han ofte producerede nøgenbilleder af mænd, så har han også lavet billeder af store kvindelige personer, som Judy Garland, Liza Minnelli og Elizabeth Taylor.
Død og begravet
I 1968, blev Andy Warhol første gang forsøgt myrdet, af en sindsforvirrede kvinde, nemlig feministen Valerie Solanas. Hun følte at Warhol dominerede hende, derfor forsøgte hun at myrde ham. Solanas var som så mange andre lovende kunstnere tilknyttet The Factory, der var Warhols studie i New York.
Andy Warhol døde ikke af denne episode, men det svækkede ham kraftigt. Han døde den 22. Februar 1987.
Stor kunst konkurrence
I forbindelse med hans dødsdag, den 22. Februar, sætter vi allerede nu en Warhol konkurrence i gang, i samarbejde med café oscar.
Sådan gør du:
Lav et maleri/foto, enten en tro kopi af et gammelt Warhol kunstværk – eller lav din egen tolkning af et Warhol værk..
Vi skal have dit værk senest den 14. Februar 2010.
Vi premiere 1. – 2. Og 3. Pladsen (flotte præmier)
Dommerne vil være:
Københavns Kommune Kulturborgmester
Mode dikator Jim Lyngvil
PR Director Alf Cruise
Kunstner Flemming Rolighed
Direktør for XQ28.dk Tejs Lindhardt
Spørgsmål rette til Info@XQ28mail.dk