Mr. Gay Europe angrebet af hacker

17. august 2009 af oliver
Læst af 701 personer.

Af Tejs Lindhardt

Vi skal homoseksuelle hver dag tage stilling til hate crime tilfælde, men nu bliver vi også angrebet via nettet.

Om få dage afholdes en af de største skønhedskonkurrencer for mænd, nemlig dette års Mr. Gay Europe, hvor den danske Mitchel Nebelong-Ibsen, der deltager for Danmark/Øresundsregionen.

Men her få dage før det for alvor går løs, før de 24 kandidater skal udforske Norge som bl.a. gode gamle Vikinger, så er Mr. Gay Europe hjemmeside blevet hacket, så det hele ligger ned.

Det er en bevist handling for at vi ikke skal kunne gennemfører konkurrencen, siger arrangør Tore Aasheim fra Oslo til XQ28.dk NET, og lige nu arbejder vi på højtryk for at få hjemmesiden op igen.

Jeg syntes det er helt utroligt, at folk ikke kan accptere at der bliver afholdt sådan noget her, og det er da lidt ubehageligt at tænke på, at hvis det er udenlandske kræfter der ikke har lyst til at det skal afholdes, men tror bare det er med til at styrke os deltageres sammenhold endnu mereså ingen skal komme her og true os, for vi er stolte for hvad vi er, så vi skal nok klare det siger den danske deltager Mitchel Nebelong-Ibsen til XQ28.dk NET. Og fortsætter: Har lige fået mail om at jeg skal dele værelse med MrGay Turkey, det glæder jeg mig til, så kan man lære lidt om deres kultur, :) Men jo jeg glæder mig rigtig meget, tror det bliver en super fed oplevelse som jeg er sikker på jeg vil huske i mange mange mange år efter siger Mitchel.

Følg med her på side, for XQ28.dk er med fra sidelinien, når de 24 kandidater ankommer til Oslo.

--

OBS: Har du en skribent, fotograf eller eventmager i maven, så kontakt os, se mail under info 


24-05-2012 6 stjerner til ny homobog
24-05-2012 En syngende Sys Bjerre klar med kærlighedserklæring til sin veninde
23-05-2012 Soluna Samay: "Danmark jeg lover at gøre mit bedste på lørdag"
22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!