Vi bruger ca. 496.000 kondomer

17. september 2009 af oliver
Læst af 756 personer.
Af Tejs Lindhardt

Hver år udlevere Københavns Kommune et antal kondomer til Stop Aids, for at de kan være med til at forbygge Hiv, og andre sex relateret sygdomme

Den seneste tid, har man kunne læse hvordan heteroseksuelle nu vil have adgang til gratis kondomer. Lige som vi bøsser også i mange år har adgang til gratis kondomer på miljøet steder, men kommer dette at ændre den leverance af kondomer fra Københavns kommune?

Vi spurgte derfor Stop Aids, Bøssernes Hiv organisation, om man kunne mærke at der blev skåret i kondombudgettet fra Københavns Kommunes side.
Politikerne i Københavns Kommune har i flere år haft opmærksomhed på at grupper i risiko for at få en seksuelt overført sygdom frit kan få kondomer for at forebygge fx hiv og syfilis. Det er blandt andet mænd, der har sex med mænd, men også prostituerede siger Sekretariatschef Klaus Legau.

I 2007, uddelte vi ca. 400.000 kondomer og dette steg med ca. 96.000 i 2008, og vi forventer at det samme antal bliver delt ud i 2009, dog med en lille forhøjelse pga. World out Games siger Legau.

Så drenge, der er rigeligt med kondomer der ude, og der er ingen undskyldning for ikke at bruge dem.

--
OBS: Kan du lide at lave teater?
Vi søger folk der vil være med til at sætte et stykke op, som om du kan spille skuespil, instruere, være scenograf, skrive stykket, så send en mail til os. og vær med i XQ28 teater gruppe info @ XQ28mail.com


Har du en skribent, fotograf eller eventmager i maven, så kontakt os, se mail under info


24-05-2012 6 stjerner til ny homobog
24-05-2012 En syngende Sys Bjerre klar med kærlighedserklæring til sin veninde
23-05-2012 Soluna Samay: "Danmark jeg lover at gøre mit bedste på lørdag"
22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!