Norsk MGP : Alexander Rybak starter Film Karriere

18. september 2009 af oliver
Læst af 1107 personer.

Af Tejs Lindhardt

Alexander Rybak har takket ja til at medvirke i en spillefilm, og det har han fundet tid til i sin ellers stramme tidsplan, filmen hedder "Yohan - The Child Wanderer"

Der er over 100 forskellige roller i filmen, og rygterne vil sige at Alexander Rybak har en mindre rolle hvor han spiller drengen Levi. Det er en film som har et kæmpe budget i Norge, og det bliver en familie film baseret på sande historier om børnevandre i Norge fra 1800-1910, og filmen er bliver instrueret af Grete Salomonsen.

Filmen bliver lavet både på Engelsk og på Norsk, og har allerde solgt rettighederne til filmen i over 30 lande.
Hvis du har lyst til at se denne film må du vente helt til sommeren 2010 hvor den har premiere i Danmark, men hvis du ikke kan vente så længe har den premiere i Norge d. 11 December.

 



24-05-2012 6 stjerner til ny homobog
24-05-2012 En syngende Sys Bjerre klar med kærlighedserklæring til sin veninde
23-05-2012 Soluna Samay: "Danmark jeg lover at gøre mit bedste på lørdag"
22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!