Twilight-stjerne springer ud: Jeg er homoseksuel

6. november 2009 af oliver
Læst af 2382 personer.

Af Tejs Lindhardt

Det er snart et år siden, at den første film i Twillight-sagaen, rullede over det biograflærred og om få uger, så er nummer to ”Twilight – The New Moon” klar på det store lærred.

Filmen handler om den ungen teenagerpige Isabella Swan, der forelsker sig hovedkulds i vampyrdrengen Edward Cullen. Der er bare lige et lille problem, hun er ikke vampyr, og han er. Dette giver anledning til store jagter på hendes menneskeblod, og Edward Cullen vil forsvarer hende.

I den sidste lange tid, har medierne sværmet om de to unge, hvor der bl.a. er skrevet at de privat danner par. Edward Cullen eller Robert Pattinson som hans rigtige navn er, har benægtet deres forhold. Og nu slår Kristen Stewart, en gang for alle fast at hun ikke er kæreste med Pattinson.

Til  Entertainment Weekly siger Kristen Stewart:
"Jeg har tænkt en hel del over det, men lige meget hvad jeg svarer, kan I få et eller andet ud af det. Forestil jer en hvilken som helst hypotetisk situation: Okay, nu kommer vi sammen. Nej, nu kommer vi ikke sammen. Jeg er lesbisk."

"Hvis folk begyndte at spørge mig, om jeg kom sammen med min anden "Twilight"-kollega, Taylor Lautner, ville jeg bede dem skride ad h. til. Jeg ville give dem det samme svar."

Og lige meget hvad.. lesbisk eller ej, så kan vi kun glæde os til Twilight – the New Moon








24-05-2012 6 stjerner til ny homobog
24-05-2012 En syngende Sys Bjerre klar med kærlighedserklæring til sin veninde
23-05-2012 Soluna Samay: "Danmark jeg lover at gøre mit bedste på lørdag"
22-05-2012 Danmark videre i Eurovisionen
22-05-2012 AIDS slipper dig aldrig!