Foto Netflix

Jeg er færdig siger Queer Eye stjerne

Af Tejs Ellesøe 2. januar 2025

I sidste hånd kunne vi kaste 6 velfortjente stjerner efter Queer Eye sæson 9, som i øjeblikket kører på streamingtjenesten Netflix. 6 stjerner, fordi de absolut ikke er set bedre siden 1. sæson. Og det skyldes udelukkende, at gruppen havde fået tilført frisk blod i form af indretningsdesigneren Jeremiah Brent. Han blev det nye 5. medlem, da den tidligere indretningsdesigner Bobby Berk fik sparket.

Den tidligere ‘Queer Eye’-stjerne Bobby Berk kritiserer Netflix for at fjerne hans profilikon fra streamingtjenesten. Efter premieren på sæson ni af ‘Queer Eye’ introducerede Netflix nye profilikoner med de nuværende værter: Karamo Brown, Jonathan Van Ness, Antoni Porowski, Tan France og den nye indretningsarkitekt, Jeremiah Brent. Berk, der forlod showet i 2023, udtrykte sin utilfredshed i en nu slettet kommentar på Instagram: “Wow… I fjernede virkelig mit ikon i stedet for blot at tilføje Jeremiah? For pokker. Jeg er færdig.”

Berk havde været en del af ‘Queer Eye’ siden første sæson og bidrog med sin ekspertise inden for indretning og hjemmeorganisation. Han annoncerede sin afgang i 2023 og skrev på Instagram: “Det er med tungt hjerte, at jeg meddeler, at sæson otte bliver min sidste sæson på ‘Queer Eye’. Det har ikke været en nem beslutning at finde fred med, men en nødvendig en.”

Spekulationer om årsagen til Berks beslutning om at forlade showet opstod hurtigt, med rygter om uenigheder mellem værterne. I et interview med Vanity Fair i januar 2024 forklarede Berk, at han havde besluttet ikke at underskrive en ny kontrakt, og at hans medværter havde overvejet at gøre det samme. Dog valgte de fire andre værter at fortsætte med nye episoder. “Der var bestemt følelser involveret. Men hver af os havde vores grunde til at gøre, hvad vi gjorde,” sagde Berk. “Jeg kan ikke være vred – i et øjeblik var jeg det. Alle de planer, jeg havde lavet, da jeg troede, vi ikke ville vende tilbage, var jeg bare ikke villig til at ændre… Vi havde mentalt forberedt os på at komme videre – det er derfor, jeg forlod showet.”

‘Queer Eye’ er en genindspilning af den originale serie fra 2003, hvor en gruppe eksperter bruger en uge på at forbedre livet for en udvalgt person. Alle ni sæsoner af ‘Queer Eye’ er tilgængelige på Netflix.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

”Barberen i Sevilla” voldtages på Operaen

Endnu et mesterværk bliver ændret forfra og bagfra i et tvivlsomt forsøg på at nå de brede masser, når Martin ...

8. feb
Korpset hos den Kongelige Ballet leverer en flot Blomstervals i en ellers søvnig udgave af klassikeren Tornerose.

Søvnig Tornerose

Den Kongelige Ballet har haft repremiere på Christopher Wheeldons ikke synderligt vellykkede udgave af klassis...

2. feb
Operaen er igen ramme om en flot Kapelkoncert.

Endnu en kapelkoncert, endnu en succes

Det Kongelige Kapel fik besøg af to engelske gæster, der sammen med kapellet optrådte med østrigsk musik. De...

1. feb
 Angelina Jolie som Maria Callas

Misvisende Callas-fantasi er guf for fetichister

Instruktør Pablo Larraín og forfatter Steven Knight, der også samarbejdede om filmen ”Spencer” fra 2021, der h...

31. jan