FotoPixabay

En gruppe mænd tiltalt for at nedgøre homoseksuelle 

Af Elvir Pelešević 14. marts 2025

En gruppe på fem mænd er endt på anklagebænken, fordi de angiveligt var sammen om at hænge klistermærker op og uddele flyers, hvis indhold forhånede eller nedgjorde en gruppe, og hvor handlingerne, som i øvrigt fandt sted i Sønderborg i august 2022, havde karakter af propagandavirksomhed. 

Den yngste blandt de tiltalte er i dag24 år, mens den ældste er 63. En af dem blev af et dansk medie sidste år betegnet som leder af den højreradikale organisation i Danmark.

På et klistermærke, der blev sat op af de tiltalte stod: "Knus homolobbyen! Den nordiske modstandsbevægelse. Nordfront.dk". Også på lygtepæle, autoværn, vejskilte og lignende blev der sat klistermærker op med budskaber som: "Bekæmp Priden. Nordfront.dk", samt afbildninger af regnbueflag med kryds over. De flyers, som røg ind i omkringboendes postkasser, opfordrede desuden til at tage kampen op imod "LGBT-normalisering og homolobbyens hjernevask af vore børn og unge". Også masseindvandring er nævnt. Den Nordiske Modstandsbevægelse, også kaldet Nordfront, blev stiftet i 1997 i Sverige og betegner sig selv som en revolutionær nationalsocialistisk kamporganisation.

At sprede propaganda er ifølge Nordfront den vigtigste opgave. Det sker eksempelvis via løbesedler, klistermærker, plakater og demonstrationer. Budskaberne er blandt andet anti-LGBT og antijødiske. USA satte den i 2024 på sin liste over terrororganisationer med henvisning til organisationens voldshistorie, "dens åbenlyse racisme, antiindvandring, antisemitisme og dens modvilje over for seksuelle minoriteter".

Mændene er udover forhånelsen også tiltalt for hærværk af betydeligt omfang eller af mere systematisk eller organiseret karakter. For at forebygge yderligere lovovertrædelser kræver anklagemyndigheden flere genstande konfiskeret. Det står i anklageskriftet. Der er tale om afrevne bagsider til klistermærker, klistermærker med teksten "Knus homolobbyen" samt flyers og papirslipper med påskriften "Bekæmp priden".

Det vides endnu ikke, hvilken straf anklagemyndigheden går efter, eller hvordan de fem forholder sig til anklagerne. Sagen behandles i Retten i Sønderborg over tre dage, hvor den sidste er 28. marts.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

  Antique, My Number One

Eurovision 2005: Jubelår i Kyiv og græsk sejr med Helena Paparizou

Vi er nu nået til 2005 – året hvor Eurovision kunne fejre sit 50-års jubilæum. Det blev markeret med et farver...

12. maj
 Nocturne - secret garden

Eurovision 1995: En nordisk sejr med stilhedens kraft

Vi fortsætter vores rejse og lander i året 1995 – en tid, hvor Eurovision tog en mere kunstnerisk drejning med...

11. maj
 La det swinge

Eurovision 1985: Norsk triumf og Grand Prix-hygge i Göteborg

Vi er nået til 1985 i vores tidsrejse gennem Eurovisionens historie. Et år, hvor Norge for første gang smagte ...

10. maj
 Ding-A-Dong

Eurovision 1975: Sveriges debut som værtsland og starten på det pointsystem, vi kender i dag

Vi fortsætter vores rejse gennem Eurovisionens historie og gør nu stop ved året 1975. Det var året, hvor Sveri...

8. maj