Foto Tejs Lindhardt

25.000 til LGBT Sønderborg

Af Tejs Ellesøe 9. august 2026

Den nyetablerede Regnbuefond har taget sine første skridt mod at styrke LGBT+-kulturen og fællesskaberne i Danmark. Under Copenhagen Pride blev der uddelt støtte til både kunstnere og foreninger. Den største donation gik til LGBT+ Sønderborg, der modtog 25.000 kroner – et beløb, som ifølge foreningen falder på et tørt sted.

Viden om Regnbuefonden

WEB: Regnbuefonden
 

Danmark har fået en ny fond med LGBT+-kulturen som omdrejningspunkt. Regnbuefonden skal støtte, styrke og bevare LGBT+-kultur og -fællesskaber i Danmark, på Færøerne og i Grønland.

Fonden blev præsenteret i forbindelse med Copenhagen Pride og har en ambition om at sikre, at LGBT+-personers historier, erfaringer og kunstneriske udtryk ikke forsvinder, men bliver skabt, dokumenteret og formidlet videre til kommende generationer.

Og allerede nu er de første penge blevet delt ud.

LGBT+ Sønderborg modtog 25.000 kroner fra Regnbuefonden. Foreningen fortalte i forbindelse med overrækkelsen, at pengene “falder på et tørt sted”.

Men det var ikke den eneste uddeling.

Dragkunstnerne Di Di Cancerella og Diana Diamond modtog 5.000 kroner, mens sangeren Søren Torpegaard Lund ligeledes fik overrakt 5.000 kroner.

Dermed bliver fondens formål allerede konkret: Pengene skal ud og arbejde dér, hvor LGBT+-kultur og fællesskaber bliver skabt og holdt levende.

Regnbuefonden vil blandt andet kunne støtte kunst- og kulturproduktion, arrangementer, foredrag og samtaler, dokumentation og formidling af LGBT+-kulturarv samt initiativer, der styrker LGBT+-fællesskaber.

Litteratur, film, musik, scenekunst og andre kunstneriske udtryk er også blandt de områder, fonden ønsker at understøtte.

En donation gjorde uddelingerne mulige
Men en fond kan kun dele penge ud, hvis der også er nogen, der vælger at give.

De tre uddelinger kunne lade sig gøre takket være en donation fra Bo Juul Pedersen, der gik bort i slutningen af april i år.

Bo Juul Pedersen var medstifter af Facebookgruppen LGBT plus 30, og fællesskabet havde stor betydning for ham. Derfor ligger der også en særlig symbolik i, at hans donation nu bliver omsat til støtte til mennesker og organisationer, der netop skaber kultur og fællesskab.

På den måde lever noget af det, der var vigtigt for Bo, videre gennem andre.

Æret være hans minde.

En fond for LGBT+-kulturen
Regnbuefonden beskriver sig selv som en almennyttig fond med et klart formål: at understøtte projekter og personer, der gør en forskel for LGBT+-kultur og -fællesskaber.

Ambitionen handler ikke kun om at finansiere nye projekter. Den handler også om at bevare den historie, der allerede findes.

LGBT+-personers erfaringer, kampe, kunst og liv skal ikke ende i glemmebogen. De skal dokumenteres og være tilgængelige for de generationer, der kommer efter.

Som Regnbuefonden selv formulerer det:

“Hvis vi vil sikre en levende og mangfoldig LGBT+-kultur, er det os selv, der skal gøre det.”

Fra 1. september 2026 åbner Regnbuefonden efter planen for ansøgninger om støtte.

Dermed kan de første uddelinger meget vel være begyndelsen på noget større – men fondens muligheder vil samtidig afhænge af, at private, virksomheder og andre donorer vælger at støtte arbejdet.

For uden donationer er der ingen penge at dele ud. Og denne gang viser donationen fra Bo Juul Pedersen meget konkret, hvordan ét menneskes ønske om at styrke fællesskabet kan leve videre og gøre en forskel for andre.


Se Videoen hvor Forperson Henrik Kristensen og Bestyrelsesmedlem Jakob Steen Olsen præsentere Regnbuefonden HER

Se Videoen hvor Søren Torpegaard Lund modtager prisen HER

Se Videoen hvor Di Di Cancerella og Diana Diamond modtager prisen HER

Se Videoen hvor LGBT+ Sønderborg modtager prisen HER

 

 

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Tre traditionelle julemarkeder 

Julen nærmer sig, og intet skaber stemning som et rigtigt julemarked. Fra Ribe til Strasbourg, Wien og Prag – ...

Enhver by med respekt for sig selv har et julemarked – og i Danmark er det Ribe, der med rette kan kalde...

 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Sam Smith - Hazel Eyes

Sam Smith finder roen på det smukke, men ujævne “Hazel Eyes”

Sam Smith har gennem det meste af karrieren haft hjertesorg som et naturligt udgangspunkt. Fra den store ensom...

22. aug

Madonna – Confessions II

Så er den her endelig. Madonna er tilbage på dansegulvet.

2. jul
 Copenhagen Gay Choir

6 stjernet koncert i Eliaskirken

Eliaskirken på Vesterbro var fyldt til sidste bænk, da Copenhagen Gay Choir inviterede til forårskoncerten Won...

10. maj
 Jeanne D'Arc - teater Sort-hvid

En sanselig slagmark på Sort/Hvid

JEANNE D’ARC på Sort/Hvid Teater er en kompromisløs sanseoplevelse, hvor publikum suges ind i et råt og rituel...

25. apr