Foto Tejs Lindhardt

Alle Guds farver fik stående applaus ved gallapremieren

Af Tejs Ellesøe 8. september 2026

Der var bobler, farver og masser af applaus, da Jannik Splidsboels nye dokumentar Alle Guds farver havde gallapremiere i Empire Bio på Nørrebro. Men det var især to af filmens medvirkende, der løb med opmærksomheden: Ramona Macho og præsten Viggo Julsgaard Jensen.

Under Copenhagen Pride i august fik publikum en snigpremiere på Alle Guds farver. Mandag aften var turen så kommet til den officielle gallapremiere på dokumentaren, der får dansk biografpremiere den 10. september.

Og der var gjort lidt ekstra ud af aftenen.

Empire Bio på Nørrebro var fyldt med gæster, og inden filmen blev der budt på bobler og tid til en snak i foyeren.

Blandt de fremmødte var naturligvis flere af filmens medvirkende, og især Ramona Macho var svær at overse. Sammen med præsten Viggo Julsgaard Jensen blev hun hurtigt et af aftenens naturlige samlingspunkter.

Inden lyset blev dæmpet, bød instruktør Jannik Splidsboel velkommen, og også filmens producer, Mette Mikkelsen fra New Tales, tog ordet efter filmen.

Applaus midt under filmen
Alle Guds farver tager os med ind i Enghave Kirke i København, hvor man gennem flere år har arbejdet for at skabe en kirke, hvor der også er plads til LGBT+ personer.

Her møder vi blandt andre præsten Viggo Julsgaard Jensen og Bo Hagen Clausen, som også er kendt som dragqueen Ramona Macho.

Filmen kredser om tro, homoseksualitet og retten til at være den, man er – også inden for kirkens mure. Men den viser samtidig den modstand, der stadig findes, når kristendom og LGBT+ liv mødes.

Og mandagens publikum var bestemt ikke bange for at reagere.

Flere gange blev der klappet midt under filmen. Ikke mindst når Ramona kom med en af sine kontante bemærkninger, kunne man mærke salen. En scene, hvor en mand med vrede mod LGBT+ personer bliver vist ud, fik også publikum til at reagere.

Da rulleteksterne begyndte, kom aftenens største bifald.

Publikum rejste sig, og filmen blev mødt af stående applaus. Ramona og Viggo fik en særlig varm modtagelse og endte med at blive aftenens helt store midtpunkter.

Alle Guds farver fortæller om en konflikt mellem dele af kristendommen og LGBT+ miljøet, som langt fra er forsvundet. Men den fortæller også om de mennesker, der forsøger at skabe plads til begge dele.

Og måske er det netop derfor, dokumentaren rammer et emne, der stadig er aktuelt.

Alle Guds farver får premiere i de danske biografer 10. september.

Se her

 

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Tre traditionelle julemarkeder 

Julen nærmer sig, og intet skaber stemning som et rigtigt julemarked. Fra Ribe til Strasbourg, Wien og Prag – ...

Enhver by med respekt for sig selv har et julemarked – og i Danmark er det Ribe, der med rette kan kalde...

 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

 Teater Zeppelin - Rex Leonard, Hampus Egelund Ahlberg, Morten Burian, Sunniva Gregersen

Brødrene Løvehjerte rammer lige i hjertet

Teatret Zeppelin giver Brødrene Løvehjerte både mørke, varme og nærvær, mens Rex Leonard overbeviser som Karl ...

27. sep
 Wallmans dinner show POPCORN

Fra KONFETTI til POPCORN – Wallmans serverer pop for alle pengene

Indledning...

23. sep

Troye Sivan holder queer middelalderfest i ny musikvideo – og intet er overladt til fantasien

Sir Ian McKellen byder velkommen, Madonna leverer lyden, og Troye Sivan smider hæmningerne. I den nye musikvid...

18. sep
Drenge

DRENGE – en drøm af kroppe, musik og begær

Tre balletdansere, levende musik og et kamera, der kommer helt tæt på. På SORT/HVID Scene bliver DRENGE en int...

12. sep