Demonstration mod Uganda

Af Tejs Ellesøe 6. marts 2014

Herhjemme har vi jo fine forhold for bøsser og lesbiske, men mange steder i verden er det ganske anderledes - specielt i øjeblikket i Rusland og Uganda.


I sidste uge underskrev Ugandas præsident Museveni en antihomolov, der kriminaliserer seksuelle relationer mellem voksne af samme køn. Loven kan få store konsekvenser også for den øvrige befolkning, for hvis man har homoseksuelle venner eller kender nogen homoseksuelle, har man pligt til at anmelde dem inden for 24 timer. Hvis man ikke gør det, kan man idømmes fængsel i op til tre år.

 Hele Europa fordømmer Ugandas nye lov, og flere lande, deriblandt Norge, Holland og selvfølgelig Danmark, har sagt, at de vil skære i deres udviklingsbistand til Uganda.

Her i Danmark tager man skridtet videre. Nakiganda Hasifah, som er menneskerettighedsaktivist i Amnesty og selv fra Uganda, er medarrangør af en demonstration mod Uganda på fredag.

Fredag den 7. marts vil man gå fra Hellerup Station mod Ugandas Ambassade for at demonstrere mod den nye lov. Der er allerede over 1000 tilmeldte til demonstrationen og flere organisationer som blandt andet
Amnesty, LGBT Asylum, LGBT Danmark, AIDSfondet, Sex & Samfund, Stop Had og Sabaah, har valgt at støtte demonstrationen.

Vil du vide mere, kan du læse om det på Facebook

 

 

 

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

 Fra venstre Sebastian Didriksen - KEDDE - Simon Toksvig

Sønderjysk charme og pop med kant: KEDDE stråler i Byhaven

Med over 25.000 månedlige lyttere på Spotify har aftenens solist allerede opbygget en stærk fanbase. Havde det...

8. jun
Marie Jacquot lægger godt ud som ny chefdirigent hos Det Kongelige Kapel.

Kristi Himmelfart-koncert med plads til forbedring

Det Kongelige Kapel, Operakoret og assorterede solister gav Kristi Himmelfart-koncert på Operaen under chefd...

30. maj
  Antique, My Number One

Eurovision 2005: Jubelår i Kyiv og græsk sejr med Helena Paparizou

Vi er nu nået til 2005 – året hvor Eurovision kunne fejre sit 50-års jubilæum. Det blev markeret med et farver...

12. maj
 Nocturne - secret garden

Eurovision 1995: En nordisk sejr med stilhedens kraft

Vi fortsætter vores rejse og lander i året 1995 – en tid, hvor Eurovision tog en mere kunstnerisk drejning med...

11. maj