Foto Mr gay Europe

Mr Gay afholdes i Polen

Af Tejs Ellesøe 11. september 2017

Mr Gay Europe menes at være den hidtil største LGBT-begivenhed i Polen, så det gælder om at støtte op.

Burde Mr Gay Europe og World ligge i København i 2021

Tidligere på året blev den internationale Mr Gay Europe konkurrence afholdt i den svenske hovedstad Stockholm.

12 lande deltog, og det blev 37-årige Matt Rood fra England der frem til næste konkurrence i 2018 kan kalde sig Mr Gay Europe.

Kunne det ske i Danmark?
I år var det i Stockholm, og allerede nu er næste værtsland udpeget. Mr Gay Europe 2018 bliver afholdt fra den 4. – 12. august 2018 i Polen. Mon ikke det bliver i landet hovedstad Warszawa!

Hvorfor Polen?
Ved at lægge Mr Gay Europe 2018 i Polen ønsker vi at sende en meddelelse til homoseksuelle i Europa; at vi skal stå skulder ved skulder og støtte vores brødre og søstre over hele kontinentet, siger MGE Præsident, Tore Aasheim.

At blive bedt om at arrangere en sådan prestigefyldt og stor LGBT-begivenhed i Polen er en stor ære. Jeg vil gerne takke hele Mr Gay Europe holdet for deres tillid og støtte. Vi vil gøre vore bedste for at gøre konkurrencen til en succes, siger den nationale direktør for Gay Poland, Pawel Zabilski.

Der findes både en Mr Gay Europe og en Mr Gay World, og selvom Danmark i flere år ikke har deltaget i selve konkurrencen, kunne der måske være et håb for fremtiden.

I næste måned afgøres det om Danmark får World Pride og Eurogames til Danmark i 2021 under ”Copenhagen 2021”. Hvis det lykkes, kunne det nok være en fordel at Danmark også var vært for Mr Gay Europe og Mr Gay World det år.

Spørgsmål
 

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

Bedste hotelmorgenmad i København

Er morgenmad virkelig det nye “sort”?

Nogle siger, at morgenmad er det vigtigste måltid på dagen, men graver man efter bevis for dette, ...

Olly Alexander: Fra “Years & Years” til soloartist – nyt album på vej

Olly Alexander, tidligere forsanger i Years & Years, er nu på soloeventyr og udgiver sit kommende album Polari...

10. jan
Operaen ligger scene til Det Kongelige Teaters festlige Nytårskoncert.

Festlig nytårskoncert i operettens tegn

Programmet til Det Kongelige Kapels nytårskoncert på Operaen var en markant forbedring ift. sidste år, selvo...

31. dec
 Birgit Nilsson som Brünnhilde i Wagners ”Valkyrien”.

Jul med fortidens store divaer: Juleaften 

Franz Xaver Gruber (1787 – 1863): ”Silent night”. Fra Birgit Nilssons jule-EP, indspillet 1963. 

24. dec
 Joan Sutherland i titelrollen fra Donizettis ”Lucia di Lammermoor

Jul med fortidens store divaer: Fjerde søndag i advent

Adolphe Adam (1803 – 1856): ”O holy night”. Fra Joan Sutherlands julealbum ”Joy to the World”, indspillet 1965...

22. dec