FotoPhoto free pics pixabay.com

Indiens højesteret stemmer imod samkønnede ægteskaber

Af Elvir Pelešević 17. oktober 2023

Den indiske højesteret, som er landets øverste domstol, har tirsdag afvist at lovliggøre samkønnede ægteskaber.

Dermed bliver det ikke umiddelbart lavet om på Indiens lovgivning på området. Ifølge højesteretspræsident D.Y. Chandrachud, er det op til det indiske parlament at afgøre, om samkønnede ægteskaber skal tillades eller ej. Han forklarede samtidig, at der blandt de fem højesteretsdommere både har været "enighed og uenighed om, hvor langt man skulle gå". To af dommerne har erklæret sig enige med D.Y. Chandrachud i, at ægteskaber mellem personer af samme køn ikke skal tillades. De to sidste dommere har tirsdag ikke udtalt sig om deres holdning.

Indiens højesteret understreger dog, at det er vigtigt at beskytte homoseksuelles rettigheder og sørge for, at de ikke bliver diskrimineret: “Vores evne til at føle kærlighed og hengivenhed over for hinanden er det, der gør os til mennesker. Denne domstol anerkender, at ligestilling kræver, at homoseksuelle organisationer og personer ikke bliver diskrimineret.”

Indiens højesteret afskaffede i 2018 i øvrigt en gammel lov mod homoseksuel sex. Landets regering mener, at “homoseksuelle ægteskaber ikke er forenelige med den indiske familiestruktur bestående af en mand, en kone og børn".

Det er kun Taiwan og Nepal, der tillader samkønnede ægteskaber i Asien, hvor konservative værdier stadig fylder meget i samfundet.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Bedste hotelmorgenmad i København

Er morgenmad virkelig det nye “sort”?

Nogle siger, at morgenmad er det vigtigste måltid på dagen, men graver man efter bevis for dette, ...

Hotel Skovly - en perle på Bornholm 

Endnu en påskeferie er bag os. Folk har forskellige præferencer, når det kommer til hvordan og hvad de bruger ...

Hotel Skovly ligger i nærheden af Rønne og er let fremkommeligt uanset om man bruger den offentli...

Der fuld knald på julestemning og spilleglæde hos de medvirkende i Eventyrteatrets Et Juleeventyr.

Børnene stråler i et fladt juleeventyr i Tivoli

Eventyrteatret har produceret forestillinger siden 1992 og har altid leveret højt niveau hos de medvirkende bø...

29. nov
Maria Callas koncert i Paris i 1958 - er nænsomt restaureret og er nu at finde i danske biografer.

Maria Callas viser os, hvem vi selv er

Instruktøren Tom Volf, der i 2017 barslede med dokumentaren ”Maria by Callas”, har i anledning af Callas’ 10...

25. nov
Carsten Svendsen er det helt rigtige omdrejningspunkt i musicalen Som i himlen på Operaen.

Himmelsk musical på Operaen

Som i Himlen er en gribende god musical som vækker mange følelser i tilskueren, siger vores gæsteanmeldere Viv...

25. nov
Der er godt bid i årets Crazy Christmas Cabaret fra London Toast Theatre.

Crazy Christmas er crazy sjov

Årets Crazy Christmas Cabaret er den sidste i Tivolis smukke Glassal, og den er en af de bedste gennem de mang...

22. nov