Hele holdet i den fine lille kabaret Inden vi dør synger vi en sang på Teatret ved Sorte Hest., Foto Robin Skjoldborg

Fin kabaret om livet og døden

Af Per Lundsgaard 26. august 2022

"Inden vi dør synger vi en sang" hedder den nyeste forestilling på Teatret ved Sorte Hest, og det er en fin lille kabaret om med- og modgang i livet og døden. 

Titel: 
Inden vi dør synger vi en sang

Teater:
Teatret ved Sorte Hest

Spilleperiode:
25. august - 10. september

Tre skuespillere og en pianist i det lille varme teaterlokale på Teatret ved Sorte Hest tager os med på en livsrejse med et væld af danske sange som kommentarer til de personlige tekster, vi mødes med. Det er der kommet en rigtig fin, rørende og hjertevarm kabaretforestilling ud af, hvor musikken smyger sig nemt og elegant ind og ud af teksterne.

Vi begynder med en musikalsk hilsen til Lukas Grahams 7 years, hvor de tre skuespillere Maria Stenz, Camilla Bendix og Peter Oliver Hansen fortæller, hvad de gjorde i livet, da de var syv. Derfra går det slag i slag med fortællinger om barndommen, ungdomslivet, voksenlivet og til sidst om døden.

Maria Stenz står for alderdommens bittersøde indslag med masser af knastør humor, som sidder lige i skabet, Camilla Bendix giver sødme, men kan også være herligt kontant, når det kræves, og Peter Oliver Hansen er det rolige midtpunkt, som også forstår at give os alvoren i fortællinger om misbrug og det at være anderledes end andre. Der er masser af selvironi i historierne om at blive ældre, og Olivier Antunes sørger for, at de musikalske indslag klinger elegant, og han høster det største bifald for det imponerende potpourri, han fremfører solo midt i forestillingen. Det får en til at ønske, at der havde været flere længere musikalske indslag i forestillingen. Vi får for det meste kun ultrakorte bidder af hvert nummer, og vi ville gerne have haft lov til at dvæle lidt længere ved alle de smukke stemmer.

Kamilla Wargo Brekling har sat effektivt i scene og havde formået at få en behagelig ro over forestillingen, selvom den hurtigt skiftede fra tekst til tekst og musik, og vi får en dejlig oplevelse i den lille varme teatersal med denne sørgmuntre forestilling om livet og døden.

 

 

Tjek os ud

Teater

Annonce

Hotel Skovly - en perle på Bornholm 

Endnu en påskeferie er bag os. Folk har forskellige præferencer, når det kommer til hvordan og hvad de bruger ...

Hotel Skovly ligger i nærheden af Rønne og er let fremkommeligt uanset om man bruger den offentli...

Den første forårstur – hvor skal vi tage hen? 

Rejs dig lykkelig – kan man egentlig det? Varmen og solen er med til at gøre dig gladere i sindet, så lider du...

Ja, foråret begyndet så småt at banke på, og selvom der umiddelbart er længe til...

Astrid Elbo og Ryan Tomash var gribende som Svaneprinsesse og Prins i Svanesøen på Operaen.

Svanen sejrede på Operaen

Det var Svanens aften i repremieren af Svanesøen på Operaen, da Astrid Elbo efter at have danset det store par...

25. sep
Når nonnerne er på scenen så løfter msuicales Sister Act sig op på det niveau man kan forvente på Det Ny Teater.

Det Ny Teater har svært ved at holde sit eget niveau i Sister Act

Igennem mange år har Det Ny Teater været med til at hæve niveauet i dansk musical og dermed også eget niveau o...

23. sep
Meegan Moore skyder med skarpt i et herligt Aqua-sing-along i årets Wallmans-show.

Wallmans både hitter og misser i årets show

Det er storladen underholdning og sjov og glitter, man forventer sig, når man går i Wallmans i Cirkusbygningen...

21. sep
Der er godt gang i de festlige optrin i musicaludgaven af Charles Tante på Fredericia Musicalteater.

Fornøjelig tante i Fredericia

Fredericia Musicalteater har netop haft Danmarkspremiere på den nyskrevne musicaludgave af Charles Tante - pri...

17. sep