Foto Tejs Ellesøe

Flere støtter op om Copenhagen Pride

Af Tejs Ellesøe 18. maj 2024

Selvom Copenhagen Pride har måttet vinke farvel til de tunge samerbejdspartnere som Mærsk, Danske Bank, DI (Dansk Industri) og dermed fået halveret listen over samarbejdspartnere i forhold til sidste år, så er det ikke hos alle, at tilliden er væk — og seneste har virksomheden Demant valgt at støtte op om Copenhagen Pride.

Har Copenhagen Pride mistet deres "kontakt" til LGBT+ Miljøet

Copenhagen Pride har haft noget af en turbulent forsommer, hvor de har mistet den ene store samarbejdspartner efter den anden. For en uge siden kunne priden byde velkommen til deres store partner event 2024 i H.C. Andersenslottet i Tivoli. 

Copehagen Pride har netop offentliggjort deres liste over stolte samarbejdspartnere, som blandt andre tæller Københavns Kommune, 7/Eleven, Deloitte, Carlsberg, Nordea, Demant og mange flere. Lige nu er der 35 samarbejdspartnere på listen.

Listen er mere end halveret, for sidste år talte den nemlig 72 partnere. Det er desværre nogle af de tunge samarbejdspartnere, der har sat deres samarbejde på “pause”, heriblandt DI (Dansk Industri), Danske Bank, Mærsk og Lego. Selvom der ikke er meldt noget officielt ud, så mangler feks Tivoli og Netto stadig på listen. Men hos Copenhagen Pride er man fortrøstningsfulde, og skriver bl.a. på deres hjemmeside, at flere partnere vil blive annonceret i de kommende uger og måneder.

With Pride
Som man kunne se i forskellige tråde på de sociale medier, var nogle bange for, at Copenhagen Pride i år blev aflyst, mens andre direkte håbede det – men Copenhagen Pride bliver på ingen måde aflyst i 2024 – trods underskuddet sidste år. Copenhagen Pride vil igen i år være at finde på Frederiksberg og i København mellem 10. og 18. august.

I år er pridens tema “With Pride”, oversat til Med Stolthed, og Copenhagen Pride har bestemt også meget at være stolte over, hvis man ser bort februar-hændelsen, hvor de gik ind i Israel-Palestina konflikten, hvilket, som alle ved, fik samarbejdspartnere til at flygte i hobetal.

Med ‘With Pride” ønsket Copenhagen Pride at understrege behovet for, at LGBT+ bruger Pride som en mulighed for at styrke fællesskabet i en tid, hvor der er en stigning i anti-LGBTI retorik over hele verden, og hvor hadforbrydelser er stigende. Forskning offentliggjort i tirsdag viste, at næsten halvdelen af LGBT+-personer i Danmark har oplevet diskrimination inden for det seneste år.

 

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

 Fra venstre Sebastian Didriksen - KEDDE - Simon Toksvig

Sønderjysk charme og pop med kant: KEDDE stråler i Byhaven

Med over 25.000 månedlige lyttere på Spotify har aftenens solist allerede opbygget en stærk fanbase. Havde det...

8. jun
Marie Jacquot lægger godt ud som ny chefdirigent hos Det Kongelige Kapel.

Kristi Himmelfart-koncert med plads til forbedring

Det Kongelige Kapel, Operakoret og assorterede solister gav Kristi Himmelfart-koncert på Operaen under chefd...

30. maj
  Antique, My Number One

Eurovision 2005: Jubelår i Kyiv og græsk sejr med Helena Paparizou

Vi er nu nået til 2005 – året hvor Eurovision kunne fejre sit 50-års jubilæum. Det blev markeret med et farver...

12. maj
 Nocturne - secret garden

Eurovision 1995: En nordisk sejr med stilhedens kraft

Vi fortsætter vores rejse og lander i året 1995 – en tid, hvor Eurovision tog en mere kunstnerisk drejning med...

11. maj