Foto Close

Snigpremiere på film om venskab og ansvar 

Af Tejs Ellesøe 15. april 2023

Den helt unikke film Close vandt “Grand Prize of the Festival” i Cannes og var endvidere nomineret til både de Gyldne Palmer og “Queer Palme” i samme festival  

Her vises snigpremieren
 

Grand Teatret
17. april kl. 19.00

Køb billetter her

Øst for Paradis 
17. april kl. 19.00

Køb billetter her

 

 

Den belgiske film Close havde premiere på Cannes Film Festival sidste år, og den får først Danmarks premiere 27. i denne måned. Men nu holder to danske biografer snigpremiere på den en uge før, nemlig den 17. april.

Close er et belgisk Coming-of-Age drama om venskab og ansvar af den belgiske filminstruktør Lukas Dhont. I første halvdel af filmen følger vi en sommer de to 13-årige teenagere Léo (Eden Dambrine) og Rémi (Gustav De Waele), som har et livsdefinerende venskab. De er meget passionerede omkring hinanden, lige så interesserede i den andens sysler, de deler en let intimitet og er ikke bange for at vise hengivenhed.

Men som de fleste ved, så varer sommeren ikke evigt, og da Léo og Rémi starter i skolen igen efter sommeren, er der kommet en ny klassekammerat, som stiller de to drenge et helt uskyldigt spørgsmål: Er i sammen?

Med ét, bliver det hele unaturligt: Der stilles spørgsmål til deres venskab, og Léo begynder at trække sig fra Rémi, hvilket ingen af dem egentlig forstår, og særligt rammes Rémi, som vender sig mod sin mor for at få en forklaring.

Close er en utrolig smuk historie og virkelig flot filmet, og vi kan varmt anbefale, at man ser den.

Se traileren her

 

 

Tjek os ud

Film

Annonce

Hotel Skovly - en perle på Bornholm 

Endnu en påskeferie er bag os. Folk har forskellige præferencer, når det kommer til hvordan og hvad de bruger ...

Hotel Skovly ligger i nærheden af Rønne og er let fremkommeligt uanset om man bruger den offentli...

Den første forårstur – hvor skal vi tage hen? 

Rejs dig lykkelig – kan man egentlig det? Varmen og solen er med til at gøre dig gladere i sindet, så lider du...

Ja, foråret begyndet så småt at banke på, og selvom der umiddelbart er længe til...

Astrid Elbo og Ryan Tomash var gribende som Svaneprinsesse og Prins i Svanesøen på Operaen.

Svanen sejrede på Operaen

Det var Svanens aften i repremieren af Svanesøen på Operaen, da Astrid Elbo efter at have danset det store par...

25. sep
Når nonnerne er på scenen så løfter msuicales Sister Act sig op på det niveau man kan forvente på Det Ny Teater.

Det Ny Teater har svært ved at holde sit eget niveau i Sister Act

Igennem mange år har Det Ny Teater været med til at hæve niveauet i dansk musical og dermed også eget niveau o...

23. sep
Meegan Moore skyder med skarpt i et herligt Aqua-sing-along i årets Wallmans-show.

Wallmans både hitter og misser i årets show

Det er storladen underholdning og sjov og glitter, man forventer sig, når man går i Wallmans i Cirkusbygningen...

21. sep
Der er godt gang i de festlige optrin i musicaludgaven af Charles Tante på Fredericia Musicalteater.

Fornøjelig tante i Fredericia

Fredericia Musicalteater har netop haft Danmarkspremiere på den nyskrevne musicaludgave af Charles Tante - pri...

17. sep