Foto IIANA PANICH-LINSMAN/NETFLIX

Queer Eye rammer New Orleans

Af Tejs Ellesøe 26. maj 2023

Så er Queer Eye endelig tilbage, og der er denne gang blevet lagt nogle kræfter i. Det virker, som om de fem er mere engagerede denne gang, så Netflix kommer med sikkerhed til at give os en 8. sæson.   

Så er de populære Queer Eye tilbage på Netflix. Her i 7. sæsons syv afsnit er de fem, Jonathan, Tan, Antoni, Karamo og Bobby, i New Orleans. Her møder de 11 forskellige personer, der i den grad trænger til hjælp.

I forhold til de tidligere sæsoner, hvor der har været mellem 8 og 10 afsnit i hver sæson, ja så må vi altså nøjes med syv i denne omgang.

Vi møder Steph, der gemmer sig bag hatte og logoer, en ægte sportsfan som i den grad er usikker på sig selv, og det får de fem selvfølgelig ændret på. “Speedy” er fyren, der sidder i kørestol efter en trafikulykk. Han drømmer om noget mere end bare at være ham i “stolen”. Så er der skoleinspektøren, der får hjælp til mere selvsikkerhed og i den grad får ændret sin personlige stil.

Deli-Dan gemmer sig i butikken, og det er hans kæreste ret træt af. Nu skal der en ændring til, mener hun. I 6. afsnit møder vi Ms. Mary, som har siddet flere år i fængsel. Hun ser ikke sin familie, fordi hun skammer sig, og gæt engang; det får Queer Eye selvfølgelig ændret. Queer Eye møder også den charmerende landmand, der brænder for at lave grønsager i det lokale miljø, og han trænger til et step-up i mere end en forstand.

Til sidst – eller faktisk er det i det første afsnit – møder vi fem frat boys, som deler hus, mens de studerer. Huset har bestemt set bedre tider, og det har drengene også. Deres selvtillid kan være på et lille meget lille sted, og de glemmer alle deres egne problemer, for at tage sig af hinanden. Drengene får en makeover, og huset og deres selvtillid får bestemt også en upgrade.

Selvom vi kun får 7 afsnit, så er det mere intenst denne gang: Det virker som om Fab Five har taget sig sammen og givet alt, hvad de har i sig. Det er bestemt en af de bedre sæsoner.

Se traileren her 


  

Tjek os ud

Film

Annonce

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

Bedste hotelmorgenmad i København

Er morgenmad virkelig det nye “sort”?

Nogle siger, at morgenmad er det vigtigste måltid på dagen, men graver man efter bevis for dette, ...

Olly Alexander: Fra “Years & Years” til soloartist – nyt album på vej

Olly Alexander, tidligere forsanger i Years & Years, er nu på soloeventyr og udgiver sit kommende album Polari...

10. jan
Operaen ligger scene til Det Kongelige Teaters festlige Nytårskoncert.

Festlig nytårskoncert i operettens tegn

Programmet til Det Kongelige Kapels nytårskoncert på Operaen var en markant forbedring ift. sidste år, selvo...

31. dec
 Birgit Nilsson som Brünnhilde i Wagners ”Valkyrien”.

Jul med fortidens store divaer: Juleaften 

Franz Xaver Gruber (1787 – 1863): ”Silent night”. Fra Birgit Nilssons jule-EP, indspillet 1963. 

24. dec
 Joan Sutherland i titelrollen fra Donizettis ”Lucia di Lammermoor

Jul med fortidens store divaer: Fjerde søndag i advent

Adolphe Adam (1803 – 1856): ”O holy night”. Fra Joan Sutherlands julealbum ”Joy to the World”, indspillet 1965...

22. dec